Jeśli myślicie, że to jest żart, to niestety będziecie rozczarowani. Milioner zaoferował nurkom, zajmującym się odnajdywaniem zagubionych przedmiotów, znaleźne w wysokości — bagatela—miliona dolarów!
Czy jest haczyk? Zawsze jest jakiś, taki pisany drobnym druczkiem. Ta okrągła kwota to cena za ząb rekina. I to nie byle jakiego, pierwszego z brzegu, ale takiego co miał zęby wielkości 8 cali, czyli 20,32 cm. Jest to nagroda za ząb Megalodona!
Prehistoryczne rekiny, olbrzymy żyły naprawdę, to na szczęście badacze ustalili już nawet jakiś czas temu. Zwierzęta te wymarły, wiec warto odświeżyć wiedzę, gdzie i kiedy gubiły zęby, ale też czy faktycznie komuś już się udało znaleźć pozostałości po tych gigantach w tej wielkości.
Olbrzymie ryby żyły około 15,9–2,6 mln lat temu, w morzach epoki miocenu i pliocenu. Do naszych czasów nie zostało zbyt dużo pozostałości z ich dawnej świetności, poza olbrzymimi, trójkątnymi zębami o drobno ząbkowanych brzegach, od których pochodzi ich nazwa z gr. mégas, D.-megálou – wielki + odoús, D.-odóntos – ząb.
Jak się okazuje, jest też paru szczęśliwców, którzy mogą się poszczycić w swojej kolekcji ciekawymi trofeami. 1996 roku znaleziono egzemplarz mierzący 16,8 cm długości, i jak się okazuje, nie najeży on do największych.
Możliwość porównania znalezionych zębów rekina pozwoliła naukowcom na oszacowanie jego wielkości, która jest — musicie przyznać — imponująca. Powiedzmy szczerze, rekin mający 14 czy 16 metrów długości, robi wrażanie, szczególnie gdy nasza wyobraźnia umieści go razem z nami pod wodą.
Zęby Megalodona na rynku są produktem wymiany handlowej i mają jak najbardziej wartość rynkową. Jest uzależniona od wielkości, no i od jakości. Na aukcjach skamieniałości koszt świetnie zachowanego 3-calowego zęba waha się w granicach od 250 do nawet 500 dolarów. Wartość większych, mierzących około 6 cali może osiągnąć nawet 10 tysięcy dolarów. Zatem jaką wartość mają te powyżej 7 i ten największy z odnalezionych dotąd, mający 19 cm, czyli 7,48 cala, jeśli wartość znaleźnego to milion dolarów?
Podczas poszukiwań informacji na temat zębów Megalodona, na stronach i forach zainteresowanych tematem osób, udało mi się znaleźć ciekawą informację o miejscach występowania tych najciekawszych okazów. Ponoć największe odnajdywane są w Peru, ale nie znajdziemy ich na aukcjach, ponieważ jak to kogoś bardzo ładnie napisał, „to, co znajdziemy w Peru, zostaje w Peru”.
Wygląda na to, że skarby z wraków mają ciekawą konkurencję, Nam pozostaje życzyć poszukiwaczom dobrej zabawy, no i sukcesu za milion dolarów!
3 cale – 7,62 cm
6 cali – 15,24 cm
7 cali – 17,78 cm
8 cali – 2,0,32 cm
źródło: Wiki, aukcje skamieniałości, YouTube