Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

1500-letni wrak statku odkryty u wybrzeży starożytnego greckiego miasta Kydonies w Turcji

3 678

Archeologiczne odkrycia często rzucają nowe światło na dawne cywilizacje i ich codzienne życie. Jednym z takich ważnych znalezisk jest 1500-letni wrak statku odkryty u wybrzeży starożytnego greckiego miasta Kydonies, obecnie znanego jako Ayvalık, na tureckim wybrzeżu Morza Egejskiego. To znalezisko, będące częścią projektu „Błękitne dziedzictwo”, dostarcza cennych informacji na temat starożytnego handlu morskiego i roli tego regionu w ówczesnych sieciach handlowych.

 

1500-letni wrak statku u wybrzeży Turcji
Tureccy nurkowie badają pozostałości wraku statku w wodach u wybrzeży Ayvalık, dzielnicy Balıkesir, Turcja, Fot: deu.imst

 

Odkrycie wraku statku

Wrak statku znajdujący się 2,5 mili od brzegu na głębokości 43 metrów  został zidentyfikowany przez naukowców z Centrum Badań Podwodnych Uniwersytetu Dokuz Eylül (SUDEMER). Zespół badawczy, pod przewodnictwem profesorów nadzwyczajnych Haruna Özdaşa i Nilhana Kızıldağa, pracował za zgodą Ministerstwa Kultury i Turystyki.  

 

Tureccy nurkowie badają pozostałości wraku statku w wodach u wybrzeży Ayvalık, dzielnicy Balıkesir, Turcja, Fot: deu.imst

 

Największy ładunek płytowy na Morzu Egejskim i Śródziemnym

Wrak, datowany na koniec V wieku n.e., zawiera około 10 000 ceramicznych płyt, co czyni go największym znanym archeologicznym odkryciem z takim ładunkiem, jaki kiedykolwiek zlokalizowano na Morzu Egejskim i Śródziemnym. Płyty, zgrupowane w skupiskach po 15–20, są wyjątkowo dobrze zachowane ze względu na położenie wraku na otwartych wodach. Uważa się, że statek miał około 15 metrów długości i 9 metrów szerokości. Szczątki wraku zawierały również niewielką liczbę amfor. Badania fotogrametryczne szczegółowo udokumentowały znalezisko, ukazując niezwykły stan zachowania ładunku.

 

1500-letni wrak statku u wybrzeży Turcji
Tureccy nurkowie badają pozostałości wraku statku w wodach u wybrzeży Ayvalık, dzielnicy Balıkesir, Turcja, Fot: deu.imst

Starożytne sieci handlowe

Naukowcy uważają, że statek prawdopodobnie pochodził z Afryki Północnej lub Cypru i przewoził towary z takich obszarów jak Syria, Egipt i Afryka Północna. Możliwie, iż zmierzał do portów w Anatolii, Grecji lub Włoszech, zanim zatonął w pobliżu Ayvalık. Odkrycie szczątków wraku  dostarcza wiele cennych informacji na temat starożytnych sieci handlowych, które łączyły regiony Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego.

 

Znaczenie odkrycia

Lokalizacja wraku statku w pobliżu starożytnego greckiego miasta Kydonies w Turcji podkreśla historyczne znaczenie Ayvalık jako centrum handlu i kultury. Rzuca również światło na praktyki handlowe i podkreślaja rolę regionu w ułatwianiu połączeń między cywilizacjami. Profesor Harun Özdaş powiedział: „Ten wrak ma ogromne znaczenie, zwłaszcza dlatego, że pozostał nietknięty i zachowany w oryginalnym stanie. Różnorodność i ilość artefaktów tutaj stanowi  znaczącą kolekcję”.

 Kydonies (Κυδωνίες), starożytna grecka nazwa współczesnego Ayvalık, ma bogatą historię sięgającą starożytności. Nazwa „Kydonies” pochodzi od greckiego słowa oznaczającego pigwy, które były liczne w tym rejonie. Miasto rozkwitło jako centrum greckiej kultury i handlu, znane z produkcji i handlu oliwą z oliwek.  
 
 Odkrycie 1500-letniego wraku statku u wybrzeży Ayvalık jest nie tylko ważnym znaleziskiem archeologicznym, ale także cennym źródłem informacji na temat starożytnych sieci handlowych i roli regionu w historii. Pozostałości wraku, zawierające największy znany ładunek ceramicznych płyt, dostarczają unikalnych dowodów na handel morski w starożytności i podkreślają również znaczenie Kydonies jako ważnego centrum handlu i kultury.