Freediving jest sportem ekstremalnym, natomiast nurkowanie na bezdechu pod lodem jest jedną z jego najbardziej ekstremalnych wersji, jakie można sobie wyobrazić. Woda o temperaturze 0,2 stopnia Celsjusza stawia przed nurkiem ogromne wyzwania. Nurkowie muszą zmierzyć się z ekstremalnym chłodem, ograniczoną widocznością i brakiem możliwości szybkiego wynurzenia się na powierzchnię. To sport dla odważnych, którzy nie boją się przekraczania własnych granic i stawiania czoła najbardziej surowym warunkom.
Rekordowe nurkowanie Anta Williamsa
Ant Williams, przepływając 182 metry pod lodem na jednym oddechu, ustanowił nowy rekord świata w freedivingu pod lodem! Wyczyn ten miał miejsce w marcu ubiegłego roku podczas produkcji „Ice Dive”, trzeciego odcinka „Adventure”, oryginalnego serialu Apple. Trasa została specjalnie przygotowana na Islandii, gdzie temperatura powietrza wahała się od -10 do -20°C, a temperatura wody wynosiła zaledwie 0,2 stopnia Celsjusza. To niesamowite osiągnięcie świadczy o niezwykłych umiejętnościach Williamsa, który udowodnił, że z odpowiednim przygotowaniem i determinacją można pokonać nawet najbardziej ekstremalne wyzwania.
Klucz do sukcesu — trening umysłu
Ant Williams podkreśla, że kluczowym elementem jego sukcesu jest trening umysłu. „Jeśli nie ćwiczysz swojego umysłu, on cię sabotuje” – mówi Williams na początku „Ice Dive”. Jego zdolność do intensywnego skupienia umysłu na zadaniu pozwala mu pokonywać fizyczne ograniczenia i osiągać wyjątkowe wyniki. Williams dodaje, że jego zdolność do koncentracji jest tym, co wyróżnia go spośród innych sportowców.
Dokumentacja filmowa rekordu
Rekordowe nurkowanie Anta Williamsa zostało uwiecznione w formie dokumentu filmowego. „Ice Dive” to trzeci odcinek serialu „Adventure”, oryginalnej produkcji Apple, dostępnej wyłącznie na Apple Vision Pro. Dzięki technologii Apple Immersive Video, która wykorzystuje format multimedialny o bardzo wysokiej rozdzielczości i dźwięk przestrzenny, dzięki czemu widzowie mogą poczuć się, jakby sami brali udział w tej ekstremalnej przygodzie.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wcześniejszy rekord Anta Williamsa
Wówczas na swoim profilu na Facebooku napisał – „Dziś czułem się fantastycznie. Pogoda była idealna i myślę, że presja osiągnięcia rekordu już minęła, więc mogłem po prostu cieszyć się nurkowaniem. W nocy wprowadziłem kilka ważnych poprawek, które sprawiły, że nurkowanie było dla mnie bardziej płynne. Jestem absolutnie podekscytowany, że udało mi się przesunąć rekord świata o 10 metrów głębiej w tym tygodniu.”
Dwa dni wcześniej, Williams ustanowił rekord świata, zanurzając się pod lodem na głębokość 70 metrów. Po tym niesamowitym osiągnięciu napisał: „Czuję się fantastycznie, że w końcu osiągnąłem ten radykalny cel. To nie przyszło łatwo. To było niezwykle trudne nurkowanie. Nieznośny chłód i ciemność były daleko poza wszystkim, czego doświadczyłem w tym sporcie. Było ulgą wrócić na powierzchnię.”
Źródło: Facebook