300-kilogramowy posąg wyciągnęły sieci rybackie z wód Morza Egejskiego.
Niczym w bajkach o złotej rybce, wraz z porannym połowem z odmętów morza, w rybackich sieciach pojawiła się cenny skarb. Zapewne tym razem rybacy myśleli nie o skarbie, a o dużych ilościach owoców morza, gdy wyciągali z oporem, z głębokość 50 metrów, ciężkie sieci. Ten jedyny w swoim rodzaju odłów, okazał się być 300-kilogramowym, antycznym kobiecym posągiem z brązu, o wysoki około dwóch metrów.
Uważa się, że połowy tureckich rybaków przeprowadzone były nielegalnie, na greckich wodach terytorialnych Morza Egejskiego. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, iż wyłowiona z dna antyczna rzeźba jest bliźniaczą figurą posągu z brązu znanego jako „Pani Kalymnos”.
Przepiękna, oryginalna hellenistyczna rzeźba również została odnaleziona przez rybaków, w 1995 r. w wodach między Pserimos i Kalymnos. Obecnie posąg po dwudziestomiesięcznych pracach konserwatorskich, jest wystawiany w Muzeum Kalymnos.
Wysłani do zbadania znaleziska archeolodzy z Muzeum Marmaris, poinformowali jedynie, że dodatkowe informacje zostaną przekazane po przeprowadzonych badaniach.
Źródło: arkeofili