Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Antyczny wrak z II wieku p.n.e.

Archiwum Ministerstwo Kultury Grecji
13 976

W wodach skrywających ruiny starożytnego miasta Heracleion odkryto wrak łodzi pochodzącej z okresu schyłku faraonów.

 
  • Heracleion bardziej znany pod oryginalną, egipską nazwą Thonis.

  • Odkrycie pozostałości antycznego miasta.  

  • Egipski wrak wypełniony skarbami z II wieki p.n.e.

 

Heracleion bardziej znany pod oryginalną, egipską nazwą Thonis

Przez wieki był największym portem handlowym Egiptu i zarazem głównym portem wjazdowym dla całego antycznego świata na Morzu Śródziemnym. Pierwotnie zbudowany na kilku sąsiadujących ze sobą wyspach w delcie Nilu, poprzecinanych kanałami z licznymi oddzielnymi przystaniami i kotwicowiskami. Jego nabrzeża, fantastyczne świątynie i budowle połączone były promami i mostami.
 
Miasto pochłonięte zostało przez kataklizm. Powstałe w wyniku trzęsień ziemi fale pochłonęły 110-kilometrową część delty Nilu. W efekcie czego całość zapadła się w morze, zabierając ze sobą wspaniałości antycznego Thonis-Heracleion.
 
 

Odkrycie pozostałości antycznego miasta  

Znalezione w 2000 roku spoczywające na dnie pozostałości dawnego portu znajdują się obecnie w zatoce Abu Qir, 2,5 km od wybrzeża, zaledwie 10 metrów pod powierzchnią wody. Prowadzone przez ponad dwie dekady podwodne badania na stanowiskach archeologicznych, dostarczają wiele zdumiewająco pięknych i dobrze zachowanych artefaktów.
 
fot.: Europejski Instytut Archeologii Podwodnej

 

Egipski wrak z II wieki p.n.e.

Starożytna łódź została odkryta dzięki zastosowaniu profilera osadów dennych. Nowoczesny sonar pozwala na badanie dna i osadów znajdujących się poniżej. Wykryty wrak znajdował się na głębokości 5 metrów pod dnem, w twardej glinie, zmieszanej z pozostałościami świątyni.
 
Zdaniem ekspertów, łódź została zatopiona przez spadające bloki ze świątyni Amona, która podczas kataklizmu została całkowicie zniszczona. W trakcie katastrofy jednostka prawdopodobnie znajdowała się w kanale, zbudowanym wzdłuż południowej ściany świątyni. Spadające bloki zatopiły i unieruchomiły łódź na dnie kanału, który został całkowicie zasypany ruinami sanktuarium.
 
Zlokalizowany w dnie wrak to 25-metrowej długości płaskodenna łódź wiosłowa wyposażoną w duży żagiel i płaski kil, dość charakterystyczny dla ówczesnej żeglugi po Nilu. Konstrukcja nosi cechy pochodzące ze starożytnego Egiptu. 
 
Odkryty przez archeologów z instytutu wrak z antycznymi pozostałościami, to nie jedyne wspaniałości epoki ptolemejskiej, które zostały odnalezione w niezwykłych  ruinach antyczego miasta. Do tych osiągnięć warto dodać wrak okrętu wojennego z okresu ptolemejskiego oraz pozostałości greckiego obszaru grobowego z początku IV wieku p.n.e., które również budzą zachwyt naukowców zachowanym stanem.  
 
 
 
Pozostałości greckiego obszaru grobowego
 
Źródło: Europejski Instytut Archeologii Podwodnej
 

 

zostaw komentarz