Udane zanurzenie na głębokość ponad 10 928 metrów na dno głębi Challengera odbyło się w niedzielę 7 czerwca.
68-letnia Kathy Sullivan, była astronautka NASA, mająca na swoim koncie trzy loty promem kosmicznym, i 3,5-godzinny spacer w kosmosie, obecnie jest ósmą osobą, która podróżowała w batyskafie na dno głębi Challengera.
Pojazd podwody, w którym wykonano misję, został skonstruowany przez firmę Triton Submarines z Florydy, tą samą, która brała udział w ekspedycji „Five Deeps” do najgłębszych miejsc oceanów.
Trwające 4 godziny wynurzenie zakończyło się na południowym krańcu rowu, około 200 km na wschód od Marianów, u wybrzeży Filipin. Już nie tylko astronautce, ale i akwanautce towarzyszył pilot Victor Vescovo. Na dnie podwodni podróżnicy przebywali około 1,5 godziny.
Victor Vescovo amerykański odkrywca jest pierwszym człowiekiem, który wielokrotne, samotnie zanurzył się w batyskafie na dno największych głębin na naszej planecie. W maju zeszłego roku, w ciągu 7 dni podróżnik wykonał pięć zanurzeń w Tritonie na dno Rowu Mariańskiego, w ramach wyprawy „Five Deeps”.
Podczas ekspedycji „Five Deeps” do najgłębszych miejsc na ziemi, naukowcy zaobserwowali trzy nowe gatunki morskie, plastikową torbę i opakowanie cukierków.
Zderzenie z Titanikiem. W lipcu ubiegłego roku Tritonie zderzył się z wyłamanym kadłubem prawej burty Titanica. Z dokumentów prawnych opublikowanych przez „Telegraph” wynika, że powodem stłuczki była utrata kontroli nad pojazdem, spowodowana intensywnymi i nieprzewidzianymi prądy morskimi,.
Od pierwszego zanurzenia batyskafu Triest, przez ponad 50 lat na dno Rowu Mariańskiego zeszły tylko cztery jednostki.
Trieste na dnie stanął 23 stycznia 1960 roku, załoga — Jacques Piccard i Don Walsh
Lata 1995-1998 – japoński robot Kaikō
2009 rok — pojazd Nereus
2012 rok — batyskaf Deepsea Challenger — James Cameron
Ilość osób, która podróżowała do najgłębszych miejsc na ziemi, jest niewielka w porównaniu do ilości załogowych lotów kosmicznych.
Pozostaje pytanie, czy łatwiej jest zwiedzać kosmos, czy poznawać głębiny na naszej planecie?
Źródło: NASA, Five Deeps, twitter, wiki