Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Badanie życia morskiego pod kątem wykrywania ruchu obiektów podwodnych

1 035

Badania potencjału życia morskiego do działań militarnych rząd USA kosztował już 63 miliony dolarów.

US Navy szuka sposobu na wykorzystanie podwodnych stworzeń do wykrywania i monitorowania działań obiektów i pojazdów podwodnych.

 

Projekt znany jako Persistent Aquatic Living Sensors (PALS) DARPA stworzono, aby zbadać ogromną wrażliwość organizmów i ich reakcje na zmieniające się warunki dźwiękowe, optyczne, elektromagnetyczne i chemiczne wokół nich w wodzie.

 

Od lat charakterystyczny ping sonaru stanowi konwencjonalne narządzie, którym posługują się jednostki podwodne. Jednakże urządzenia te są drogie i podatne na uszkodzenia. Zdaniem naukowców życie morskie w sposób naturalny wykrywa i reaguje słyszalnie lub w sposób widoczny na zmiany chemiczne, wizualne i magnetyczne, poprzez zmiany zachowania.

Do takich zachowań możemy zaliczyć mikroby reagujące na sygnaturę magnetyczną okrętów podwodnych, czy charakterystyczne dźwięki wydawane przez krewetki reagujące na pojazdy podwodne znajdujące się w ich pobliżu.

 

Obecnie naukowcy pracują nad  analizą akustyczną krewetek i aktywnością optyczną organizmów bioluminescencyjnych. Badają charakterystyczne sygnały biologiczne mikroorganizmów reagujących na zmiany magnetyczne.

 

W ramach badań opracowywany jest także systemem monitorowania danych. Poprzez układ hydrofonów i czujników akustycznych program ma analizować dźwięki biologiczne otoczenia. Rejestrując zmiany naturalnych sygnałów emitowanych przez np. ekosystem rafy koralowej, system będzie wykrywał i klasyfikował podwodne pojazdy w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

 

Źródło: DARPA

<a href="https://www.sigmatraffic.com/?ref=61554">Get More Traffic</a>
zostaw komentarz