Artysta i rzeźbiarz Jason deCaires Taylor znany z przepięknej instalacji Museo Atlantico właśnie ukończył swoją kolejną, niezwykłą pracę — galerię pływów.
Instalacja to szereg dzieł sztuki zaprojektowanych tak, aby w miarę upływu czasu ewoluowały kolonizowanie przez środowisko morskie. Nietypowa konstrukcja ważąca 200 ton, to sześcian wykonany ze stali nierdzewnej.
Dostęp do sześciometrowej, w połowie zanurzonej formy jest możliwy dla każdego, kto chce zajrzeć pod wodę.
Instalacja to trzy poziomy, począwszy od platformy widokowej, na której również znajdują się rzeźby. Ściany sześcianu odwzorowują struktury korali współgrające z prądami i życiem morskim.
Zwiedzanie rozpoczynamy od płynięcia przez płytkie wody do koralowego chodnika.
Po około 50 metrach snurkowania bądź nurkowania, natkniemy się na podwodną galerię i zanurzone schody prowadzące do platformy widokowej.
W podwodnej galerii wyeksponowano 14 rzeźb na cokołach o różnej wysokości. Niektóre całkowicie zanurzone, inne natomiast umieszczone wysoko nad linią wody, przy czym większość wchodzi w interakcje ze światem morskim i lądowym w zależności od poziomu pływów.
Dach konstrukcji jest perforowany koralowym wzorem, umożliwiającym dostęp światła. Rzeźby znajdujące się na nim również są formami hybrydowymi: częściowo ludzkimi, roślinnymi, a częściowo koralowymi.
Prace w Coralarium prowadzone były przez około dziewięć miesięcy, do tworzenia form strukturalnych użyto wysokiej jakości cementu morskiego i polerowanej, morskiej stali nierdzewnej.
Instalacja znajduje się w centrum największej rozwiniętej laguny koralowej na Malediwach, i jest dostępna dla zwiedzających poprzez wycieczki organizowane przez biologów morskich w Fairmont Maldives Sirru Fen Fushi.
Źródło: fairmont-maldives.com