Pieśni łagodnych gigantów rozbrzmiewające pośród oceanicznych fal, zmieniają się w zależności od miejsca występowania. Natomiast ich motywy przewodnie, pokazują, jakie kompozycje obowiązują w danym roku.
Do takich wniosków doszli naukowcy, w niedawno opublikowanym badaniu w Royal Society Open Science.
Według nich, społeczności humbaków z różnych basenów oceanicznych (południowy Atlantyk i Ocean Indyjski) na półkuli południowej śpiewają podobne melodie, ale stopień ich podobieństwa zmienia się na przestrzeni lat, niczym nowości muzyczne.
Podczas badań zebrano nagrania wielorybów z obu stron kontynentu afrykańskiego — z wybrzeży Gabonu i Madagaskaru. Baza zawiera ponad 1500 indywidualnych dźwięków nagranych w latach 2001-2005, a ich podobieństwo określono za pomocą metod statystycznych.
Kompozycje samców składają się z jęków, płaczów i innych wokalizacji zwanych „jednostkami pieśni”. Jednostki te składają się na większe frazy, które poprzez powtarzanie tworzą „motywy”. Różne motywy są łączone w sekwencje, aby skomponować cykl pieśni, które następnie wykonywane są przez humbaki, często przez wiele godzin, a nawet dni.
W większości samce tej samej populacji śpiewają ten sam rodzaj pieśni, i to podobieństwo utrzymuje się pomimo ciągłej ewolucji czy zmiany w utworze prowadzącym.
Z biegiem czasu naukowcy wykryli zarówno wspólne frazy i motywy w obu populacjach, różniące się na przestrzeni lat, ale mające wiele podobieństw, jak i różnice. W 2003 roku pieśni śpiewane przez wieloryby w Gabonie stały się bardziej wyszukane, niż ich odpowiedniki na Madagaskarze. W 2004 roku oba rodzaje populacji dzieliły te same tematy, ale wieloryby w wodach Gabonu śpiewały trzy dodatkowe motywy.
Co ciekawe, obie grupy wielorybów wyrzuciły dwa te same motywy z utworów z poprzedniego roku. Do roku 2005 pieśni śpiewane po obu stronach Afryki były w dużej mierze podobne, a osobniki w obu lokacjach śpiewały piosenki o tych samych tematach i porządku. Były jednak wyjątki, w tym jeden wieloryb wykonujący dwa tematy z poprzedniego roku.
Sugeruje to, że samce z tych populacji spotykają się w pewnym momencie roku, aby usłyszeć od siebie nawzajem dźwięki.
Badania nad różnicami w pieśniach pozwalają na większe zrozumienie łączności pomiędzy różnymi populacjami wielorybów.
źródło: Royal Society Open Science , 2018; 5