Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Czy ryby czują płetwami?

429

Naukowcy postanowili odpowiedzieć na pytanie,
czy płetwy ryb wyczuwają dotyk, tak jak ludzkie palce?

 

Percepcja dotyku pozwala naszym palcom wyczuć nawet najmniejsze detale w trakcie kontaktu z przedmiotem.
Okazuje się, że przynajmniej jeden gatunek ryby używa swoich płetw piersiowych w podobny sposób. Dzięki zbliżonym do ludzi mechanizmom biologicznym, jest to możliwe.
W „Proceedings of Royal Society B”, flagowym czasopiśmie dotyczącym badań biologicznych, naukowcy z Uniwersytetu w Chicago opublikowali wyniki badań, które wykazały, iż płetwy piersiowe u co najmniej jednego gatunku ryb, posiadają neurony i komórki, które są niezwykle wrażliwe na dotyk, czyli wyczuwają lekki nacisk.
Zmiany ewolucyjne różnych gatunków ryb zaowocowały np. u latających ryb, wyjątkowo dużymi płetwami piersiowymi, w efekcie czego, mają one możliwość wykonywania lotów ślizgowych ponad powierzchnią wody.
Płetwy piersiowe położone u ryb tuż za skrzelami odpowiadają, u czworonożnych zwierząt, funkcjom przypisanym kończynom przednim. Istnieją dowody na to, że ryby posiadają poczucie percepcji lub świadomości, gdzie ich płetwy są umiejscowione w stosunku do ich ciał. Poczucie percepcji u ludzi informuje, gdzie są nasze ramiona lub czy mamy zamknięte czy otwarte oczy.

 

Naukowcy Adam Hardy, Melina Hale i profesor biologii i anatomii William Rainey Harper, postanowili iść dalej i odpowiedzieć na pytanie, czy ryby czują płetwami?

W badaniach skoncentrowali się na sumie pictus, małym gatunku dennym, żyjącym w rodzimych wodach błotnistej Amazonki.
Płetwy piersiowe tych ryb są dość typowe, a obserwacje wykazały, iż ryba ta nie korzysta z nich do poruszania się.

W trakcie analizy struktur komórkowych płetwy, wykazano obecność komórek, które ściśle przypominają komórki zakończeń nerwowych w skórze u ssaków i są niezbędne w dotyku.

Czy ryby czują dotyk?
Podobnie jak my, ryby są w stanie poczuć środowisko wokół nich za pomocą płetw. Uczucie dotyku umożliwia rybie funkcjonowanie, chociażby w ten sposób jest ona w stanie poruszać się mając ograniczoną widoczność.
powiedziała  Melina Hale

Zespół obecnie studiuje czułość dotykową w płetwach innych gatunków ryb.

źródło:  University of Chicago Medical Center
zostaw komentarz