Dla żółwi morskich to nie jest takie oczywiste. Żółwie morskie nie mają chromosomu X lub Y, określającego płeć dziecka. Tu zdefiniowanie płci następuje w trakcie okresu inkubacji, poprzez warunki środowiskowe.
Im wyższe temperatury piasku, tym więcej płci żeńskiej, im chłodniejsze temperatury piasku, tym więcej samców.
Wraz ze wzrostem globalnych temperatur i zmian klimatycznych, gniazda żółw morskich mają tendencję do tworzenia większej ilości płci żeńskiej, co niestety zwiększa ryzyko wyginięcia. Pomimo tego ryzyka, bardzo niewiele badań faktycznie może zweryfikować płeć poszczególnych osobników, a następnie porównać te dane w stosunku do prognoz.
Naukowcy polegają głównie na badaniach laparoskopowych, w celu sprawdzenia płci noworodka żółwia po urodzeniu. Jednak u niektórych gatunków, płeć anatomiczna może być niejednoznaczna.
Ważnym krokiem w ochronie tych zwierząt jest oszacowanie proporcji płci piskląt, które są nadal nieprecyzyjne.
W celu dokładniejszego określenia płci żółwi morskich, naukowcy z Uniwersytetu Atlantic na Florydzie: Jeanette Wyneken, Ph.D., współautor badania, profesor nauk biologicznych w FAE Charles E. Schmidt College of Science, który współpracował w tej dziedzinie, Boris M. Tezak, pierwszy autor,absolwentka FAU Kathleen Guthrie, profesor nauk biomedycznych w FAE Charles E. Schmidt Kolegium Medyczne, zmodyfikowali podejście do stosowanych u żółwi słodkowodnych i przetestowali jego dokładność w identyfikacji płci u piskląt żółwi morskich i skórzastych.
fot.: ©fotolia./Irina K.
Wyniki tego badania, opublikowanego w czasopiśmie „Anatomical Record,”, pokazują, że metoda ta stanowi cenny krok w kierunku bardziej niezawodnych sposobów identyfikacji płci o szczególnym znaczeniu dla żółwi skórzastych.
Żółw skórzasty i żółw morski znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem, dlatego tak istotne są badania umożliwiające zachowanie równowagi płci.
Obecnie do najbardziej popularnych metody szacowania współczynników płci u gniazdujących na plażach wykorzystuje się temperaturę gniazda, temperaturę piasku lub czas inkubacji. Jednak niewiele jest dowodów potwierdzających założenie, że te dane rzeczywiście odpowiadają za wykształcenie płci. W rzeczywistości stosunek płci wykazuje znaczną zmienność.
Źródło: fau.edu