Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Delfiny – naukowcy odkrywają nowe umiejętności u tych fascynujących ssaków

fot.: pixabay/ Romuald Bézard
5 740

Delfiny to jedne z najbardziej fascynujących mieszkańców oceanów. Znane są nie tylko ze swej niezwykłej inteligencji, ale i wielu niezwykłych zdolności.

 
O tym, że delfiny umieją rozpoznawać pod wodą różne obiekty, wie chyba prawie każdy, ale warto też wspomnieć, że ich oczy pozwalają na patrzenie w dwóch kierunkach jednocześnie, natomiast skóra tych ssaków wydziela żel antybakteryjny chroniący przed mikroorganizmami, a super układ odpornościowy delfinów pozwala na ochronę przed bakteriami opornymi na antybiotyki. 
 
Delfin butlonose ( Tursiops truncatus ) z NMMP podczas operacji usuwania min, z latarnią lokalizacyjną.
Delfin ( Tursiops truncatus ) z NMMP podczas operacji usuwania min, z latarnią lokalizacyjną.. U.S. Navy photo by Photographer Õs Mate 1st Class Brien Aho.

 

Specjaliści w dziedzinie echolokacji
Niesamowita zdolność delfinów do ustalania położenia otaczających je przedmiotów dzięki echu wydawanych przez siebie ultradźwięków, jest niebywale precyzyjna. 
Ta wyjątkowa umiejętność pozwala im nie tylko na odnajdywanie się w morskich przestrzeniach, ale również na odkrywanie niewiarygodnych szczegółów, jak choćby rozpoznawanie różnic między piłeczką golfową a piłeczką do ping-ponga jedynie na podstawie gęstości tych dwóch przedmiotów.  Wydaje się to niemal niemożliwe, ale dla tych morskich mistrzów jest to codzienność.
 
 
Za pomocą echolokacji delfiny są w stanie lokalizować przedmioty oddalone nawet o kilkadziesiąt metrów, bowiem ich zmysł działa jak magnes, przyciągając wszystkie informacje, które otaczają ich wodny świat.

 

Nie tylko imponujący system sonarowy
Przeprowadzone na Uniwersytecie w Rostocku badania pokazują, że delfiny mają także dodatkową zdolność, która ewoluuje w miarę ich dojrzewania. Pozostałe po zrzuceniu młodych wąsów wypustki, tak jak u rekinów, pozwalają na wykrywanie pola elektrycznego.
 
 
Dwa trenowane delfiny, uczono rozróżniać sygnały elektryczne. Okazało się, że przy pomocy elektrorecepcji delfiny są w stanie wykryć sygnały o natężeniu zaledwie 5,5 mikrowolta/cm. Jeden z delfinów, bardziej wyczulony, wychwytywał prąd o wartości 2,4 mikrowolta/cm. Co ciekawe, naukowcy zaobserwowali reakcję delfinów także w przypadku pulsującego pola elektrycznego, które przypomina słabe pole elektryczne emitowane przez ryby, na które delfiny polują.
 
Delfiny nowe umiejętności u tych fascynujących ssaków
Delfiny nowe umiejętności u tych fascynujących ssaków
Jedna z proponowanych przez badaczy teorii mówi, że delfiny wykorzystują tę umiejętność do odnajdywania ukrywających się ryb. Ponadto zdolność elektrolokacji delfiny mogą wykorzystywać do nawigacji, korzystając z pola magnetycznego Ziemi.
 
Delfiny odgrywają ważną rolę w ekosystemie oceanicznym, i każda nowa informacja, która pomaga nam, w zrozumieniu ich zachowań umożliwia również lepszą ochronę tych pięknych zwierząt.

Źródło: journals.biologists.com