Strefa mezopelagiczna oceanu, znana również jako strefa zmierzchu, odgrywa kluczową rolę w ekosystemie morskim. Ta niezwykle ważna część oceanu, która znajduje się na głębokości od 200 do 1000 metrów pod powierzchnią, jest krytycznym siedliskiem dla wielu dużych ryb morskich i drapieżników.
Wszystkie zwierzęta, które uważamy za mieszkańców powierzchni oceanu, korzystają z głębin oceanu w znacznie większym stopniu, niż wcześniej sądzono”. – Camrin D. Braun, współautor badania
Analiza wieloletnich danych pomaga rzucić światło na drapieżniki dostrojone do DSL. Jednakże część z nich schodzi prawdopodobnie nie tylko w celu polowania na mniejsze ofiary, oraz na zwierzęta. Ich zachowania często odbiegają od codziennych wzorców migracji pionowej, co prowadzi do dalszych pytań o to, dlaczego nurkują tak głęboko, jeśli nie po to, żeby się pożywić.
„Rekiny i tuńczyki są ewolucyjnie bardzo od siebie oddalone i mają bardzo różne systemy sensoryczne. A jednak obie te grupy uważają, że warto stosować tego typu zachowania. Biorąc pod uwagę tak dużą liczbę ryb i organizmów odbywających tę wędrówkę, gatunki te potencjalnie przenoszą ogromne ilości dwutlenku węgla z powierzchni do głębin oceanu, gdzie pozostanie on przez stulecia – co może być potencjalnie istotnym elementem w mezopelagicznym ekosystemie.”
Simon Thorrold, współautor badania
Strefa mezopelagiczna zapewnia wiele korzyści zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Jest również krytycznym siedliskiem dla wielu dużych gatunków ryb morskich, i jak widać, w interesie nas wszystkich leży utrzymanie jej w nienaruszonym stanie, a to oznacza szereg dalszych badań głębinowej sieci pokarmowej.