Całoroczna wyprawa Victora Vescovo do najgłębszych punktów w pięciu oceanach świata zakończyła się w 2019 roku. Podróżnik i filantrop w ciągu niespełna 10 miesięcy zanurzył się w batyskafie w najgłębszych i w większości niezbadanych miejscach oceanów.
Ekspedycja do głębin
Ta spektakularna część ekspedycji zakończyła się wielkim sukcesem, a Victor Vescovo stał się pierwszym człowiekiem, który przekroczył barierę w eksploracji niezbadanej najgłębszej części naszej planety, i otworzył nowy rozdział w głębokich podróżach podwodnych, do niedawna zarezerwowanych głównie dla naukowców.
Ekstremalny projekt, którego celem było określenie i zbadanie położenia najgłębszych punktów w każdym z oceanów, postawił zarówno konstrukotów jak i naukowców biorących udział w wyprawie, przed wieloma wyzwaniami, dotyczącymi zarówno okrętu podwodnego, statku badawczego jak i samego sprzętu do prac badawczych.
Koniec projektu nie oznaczał końca badań
Osiągniecie głównych założeń misji podczas ekspedycji Five Deeps, w efekcie przyczyniło się do jeszczejednego sukcesu. Zakończenie wyprawy, nie zakończyło dalszych badań. W rezultacie zmapowano około 550 000 km2 dna morskiego, z czego 61% stanowiło nowe pokrycie na obszarach nigdy wcześniej nie badanych, a około 30% zostało pozyskane spośród najgłębszych rowów oceanicznych i strefy pęknięć. Najgłębsze miejsca każdego z oceanów zostały zbadane przy użyciu najnowszej echosondy wielowiązkowej Kongsberg EM 124 i skorygowane za pomocą danych: przewodnictwa, temperatury i głębokości, od powierzchni do samego dna. Pozwoliło to na dokładne zlokalizowanie i zweryfikowanie najgłębszych punktów w każdym oceanie. Wykonane badania umożliwiły określenie najgłębszych punktów w pięciu oceanów świata: Atlantyk, Południowy, Indyjski, Pacyfik i Arktyka.
Mapowanie dna oceanu
Jak znaczący wkład w mapowanie błękitnej części naszej planety wniosła ekspedycja swoimi badaniami, można zobaczyć, porównując eksplorację oceanu przez inne jednostki badawcze: NOAA Okeanos Explorer, który rocznie wykonuje średnio imponujące ~ 190 000 km2 nowej batymetrii (NOAA, 2019), R / V Falkor należący do organizacji non-profit Schmidt Ocean Institute, średnio mapuje ok. 150 000 km 2 rocznie (Schmidt Ocean Institute, 2019) czy R / V Nautilus, którego maksymalny roczny rekord pokrycia mapy wynosi ok. 135 000 km. 2 (Raineault & Flanders, 2020).
Badania zostały udostępnione do projektu Seabed 2030, fundacji Nippon i GEBCO, zajmującej się gromadzeniem wszystkich dostępnych danych batymetrycznych w celu stworzenia pełnej mapy dna oceanu.
Najgłębsze punkty w oceanach: Rów Puerto Rico na Oceanie Atlantyckim (8.378 ± 5 m), nienazwany punkt głęboko w południowym Rowie Sandwich na Oceanie Południowym (7432 ± 13 m), nienazwany punkt głęboko w Rowie Java na Oceanie Indyjskim (7187 ± 13 m), Głębia Challenger w Rowie Mariany na Oceanie Spokojnym (10 924 ± 15 m) i Molloy w Hole na Oceanie Arktycznym (5551 ± 14 m).
Źródło: Fivedeeps BBC, Królewskie Towarzystwo Meteorologiczne