Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Dr Joseph Dituri już ponad 50 dni przebywa w habitacie 9 metrów pod powierzchnią wody

5 857

Dr Joseph Dituri, kilka dni temu świętował półmetek swojego najnowszego projektu, którego celem jest spędzenie bez przerwy pod wodą wody 100 dni.

 
Badacz przebywa w habitacie o powierzchni 9 metrów kwadratowych, w Jules’ Undersea w Key Largo na Florydzie. Pomimo mało komfortowych warunków mieszkaniowych, Dituri jest pełen energia, i jak sam przyznane, jego głównym zamiarem nie jest bicie rekordu a badania. Poprzez swój eksperyment ma nadzieję zrozumieć, w jaki sposób ludzkie ciało reaguje na długotrwałe narażenie na ekstremalne ciśnienie.
 
Dr Dituri pozuje z nurkami za oknem habitatu
Dr Dituri pozuje z nurkami za oknem habitatu/ fot.: drdeepsea/Instagram
Projekt Neptun 100 rozpoczął się 1 marca i ma potrwać do 9 czerwca. Entuzjazm, z jakim amerykański naukowiec i weteran marynarki wojennej spędza ten czas pod wodą, pokazuje, że nie tylko spełni swoje zamierzenia dotyczące badań, ale może również wyznaczyć nową granicę w przebywaniu człowieka pod wodą. Dotychczasowy rekord świata wynosił 73 dni i został ustanowiony w 2014 roku.
 
 

W trakcie trwania podwodnej misji dr Dituri prowadzi również różnorodne działania badawcze, w tym badanie wpływu zmian klimatu na życie podwodne, rejestrowanie obserwacji dzikiej przyrody i pobieranie próbek raf koralowych. Swoimi doświadczeniami dzieli się on-line z naukowcami i obserwatorami misji na profilach społecznościowych, dokumentuje je również w dzienniku, który zostanie udostępniony po zakończeniu projektu opinii publicznej.
 
Fot.: drdeepsea/Instagram
Nad całym projektem czuwa zespół badawczy analizujący na bieżąco stan zdrowia naukowca. Przed w trakcie i po zakończeniu projektu Dituri przejdzie serię testów psychospołecznych, psychologicznych i medycznych, w tym panele badań krwi, elektrokardiogramy i testy komórek macierzystych.
 
Dr Joseph Dituri podczas badań fot.: drdeepsea/Instagram
Dr Joseph Dituri podczas badań fot.: drdeepsea/Instagram
Dr Joseph Dituri, po 28 latach czynnej służby w marynarce wojennej gdzie awansował do stopnia nurkowego oficera operacji specjalnych, przeszedł na emeryturę, aby realizować swoje dalsze plany. Obecnie jest odnoszącym sukcesy naukowcem. Obronił doktorat z inżynierii biomedycznej, wykorzystuje swoją wiedzę do opracowywania metod leczenia urazowego uszkodzenia mózgu, przewlekłej encefalopatii urazowej i związanych z nimi objawów zespołu stresu pourazowego, depresji oraz długotrwałych upośledzeń umysłowych i fizycznych. Jego obszary badawcze obejmują medycynę hiperbaryczną, sprzęt podtrzymujący życie i środowiska o wysokiej zawartości dwutlenku węgla. 
Jest autorem licznych podręczników do szkolenia nurków, współautorem książki „Tao przetrwania pod wodą”, współautorem Hyperbaric Medical Practice (wydanie 4) oraz podręcznika Navy Diving Manual. Publikował w kilku czasopismach, w tym w American Society of Naval Engineers oraz American Institute of Aeronautics and Astronautics. 

 

Źródło: drdeepsea/Instagram