Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

 Egipt – aresztowanie za próbę kradzieży starożytnych greckich i rzymskich artefaktów

Władze Egiptu poinformowały, że skonfiskowano około 500 przedmiotów, w tym starożytne monety i głowy posągów. Egipskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
1 663

Władze Egiptu poinformowały o aresztowaniu dwóch mężczyzn za próbę kradzieży setek antycznych greckich i rzymskich artefaktów z dna morza. Znaleziska pochodzą ze starożytnych miast Canopus, Herakleion i Menouthis, które leżą w wodach zatoki Abu Qir.  

 

Mężczyźni zrabowali około 500 starożytnych greckich i rzymskich artefaktów z dna morskiego zatoki Abu Qir, w pobliżu portowego miasta Aleksandria. Wydobyte artefakty przeznaczone były na sprzedaż.

Wody zatoki Abu Qir kryją w sobie tajemnice trzech starożytnych miast — Canopus, Herakleion i Menouthis, które kiedyś były tętniącymi życiem ośrodkami handlowymi i kulturowymi. Herakleion, niegdyś największy port Egiptu, został odkryty przez archeologów w roku 2000.  Obecnie zatoka kryje w sobie podwodne stanowiska archeologiczne trzech miast z okresu przed hellenistycznego, hellenistycznego i rzymskiego. Wschodnia część starożytnego miasta Canopus jest zanurzona w zatoce, wraz z pozostałościami Menouthis i jego miasta siostrzanego Herakleion-Thonis, które obecnie leży 7 kilometrów od brzegu.
 
Władze Egiptu poinformowały, iż skonfiskowano około 500 przedmiotów, w tym starożytne monety i głowy posągów. Egipskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
 

Odzyskane artefakty z podwodnych miast

Egipskie ministerstwo spraw wewnętrznych skonfiskowało 448 starożytnych greckich i rzymskich artefaktów. Wśród nich znalazło się 305 monet, 53 posągi, 41 toporów, 14 kubków z brązu, 20 innych przedmiotów z brązu, 12 włóczni i trzy głowy posągów. Zabytki pochodzą z okresu od około 500 r. p.n.e. do 400 r. n.e.  

 Odzyskane antyki mają ogromną wartość historyczną i kulturową. Monety są misternie zdobione postaciami zwierząt, takich jak lwy, słonie, żółwie, delfiny, skorpiony czy wieloryby. Dwie monety przedstawiają nieśmiertelnego uskrzydlonego Pegaza z mitologii greckiej.  

 

 Odzyskane artefakty są nie tylko cennymi zabytkami, ale także świadectwem bogatej historii i kultury starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Ich ochrona jest kluczowa dla zachowania dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń. Egipt, jako kraj o bogatej historii, staje przed wyzwaniem ochrony swoich skarbów przed nielegalnym handlem i kradzieżami.