Jacques Cousteau, legendarny badacz podwodny oceanu, nurkując w 1970 roku w Blue Hole zapewne od pierwszego wstrzymanego oddechu zafascynował się tym rajskim miejscem, nie tylko nurkowym.
Położona pośrodku atolu Lighthouse Reef, znajdującego się około 80 km od wybrzeża w Belize, do dziś niezmiennie stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie.
- fot.: NASA Earth Observatory
Prawie 50 lat po słynnej wyprawie, tym razem to wnuk, Fabien Cousteau powraca do Blue Hole.
Zainteresowanie miejscem jest na tyle głębokie, że zabiera ze sobą najnowszy i najlepszy sprzęt badawczy. Wraz z Richardem Bransonem planuje zbadanie tajemnicy największego podziemnego tunelu na świecie. Wyprawa rusza jeszcze w tym roku.
Na czas misji zaplanowane jest kilka nurkowań, których celem będzie zebranie próbek, rejestrowanie czynników środowiskowych, danych dotyczących jakości wody, jak i mapowanie struktury wnętrza głębi, przy użyciu nowoczesnych rozwiązań sonarowych.
Punktem kulminacyjnym wyprawy ma być transmitowany na żywo wywiad Panów Cousteau i Bransona przeprowadzony z dna Blue Hole.
Blue Hole głębia otoczona przepięknym turkusowym morzem i pierścieniem wspaniałej rafy koralowej morza Karaibskiego. Podwodna studnia o głębokości 124 metrów i szerokości 300 metrów. Do dziś nie do końca zbadana, największa naturalna formacja, uznana jako miejsce światowego dziedzictwa UNESCO. Znana m.in. dzięki filmom Jacques-Yves Cousteau, który w 1970 na pokładzie statku Calypso, przez kilka miesięcy badał głębie.
Dane zebrane przez zespół zostaną zarchiwizowane i udostępnione rządowi Belize
Źródło: Fundacja Aquatica, Wiki