Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Gato Island – zatopiona perła

3 667

Pośród 7107 wysp, rozrzuconych po błękitnych wodach zachodniego Pacyfiku, jest jeszcze jedna perła.

 

Nurkowanie na Filipinach słynie głównie z regionu Visayas i tamtejszego nurkowania z kosogonami, czy równie popularnego regionu Mindoro, gdzie podziwiać można wyjątkowo bogate podwodne życie makro.

 

 

tekst:
Małgorzata Wesołowska – Dłużniewska

fot.: 
 Jeremy Cuff,  John Nightingale

 

 

[FMP]

 

Mniej znane i odwiedzane przez nurków są chyba pozostałe regiony tj. Luzon czy Palawan.

 

Filipiny choć ostatnio ciągle poddawane są próbom nieugiętych żywiołów tj. wiatr i woda, są jedną z najchętniej wybieranych destynacji przez nurków z całego świata.

 

 

 

 

 

 

Leżąca w regionie centralnym Visayas, wyspa Malapascua uwielbiana jest w równym stopniu przez Europejczyków, Japończyków, Australijczyków i nowozelandczyków.

 

 

 

 

The Cave 30 metrowy tunel prowadzący z jednej strony wyspy na drugą

 

Ludzie z całego świata, lgną tam by poczuć magię i dobrego ducha, którego można poczuć stawiając stopy na białym piasku słynnej plaży Bounty Beach.

 

 

Każdy, kto choć raz był na Filipinach, czuł, że nie jest mu obojętny los mieszkańców na wyspach, którzy jak nigdy potrzebowali bezinteresownej pomocy z całego świata.

 


To wspaniałe, że ludzie potrafili w tak hojny sposób odpowiedzieć na apele różnych organizacji. Dzięki temu z dnia na dzień na Filipinach powstaje nowy dom, nowa szkoła, czy kolejny dach.

 

 

 

Pomimo, iż to właśnie Malapascua obdarzona jest w jedne z piękniejszych miejsc nurkowych, dzięki temu iż odwiedzają ją rekiny kosogony wypływając z głębin, to ta przygoda jednak nie będzie o niej.

 

 

 

Ta przygoda będzie o wyspie, za którą się tęskni, o która wyspie hipnotyzuje, o wyspie, którą zapamiętuje się na długo, o wyspie, która jest zatopiona…

 

 

 

W odległości kilkunastu kilometrów od rajskiej Malapascua, 45 minut drogi po oceanicznej autostradzie, płynąc i pokonując uderzające błękitne fale, 25 metrów pod wodą leży zatopiona wyspa kotów.

 

 

 

 

Wyspa – skarb

 

 

Gato Island (Gato-kot z hiszp.), bo o niej mowa — zatopiona wyspa, choć niewielkich rozmiarów, pośród niej znajdziemy aż 5 nurkowych miejscówek i wspaniałe świetliste podwodne kanały.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chcąc zeksplorować zatopiony skarb dokładniej będziemy musieli przeznaczyć na to kilka nurkowań, bowiem jest tam co podziwiać. Piękne formacje skalne są cechą charakterystyczną dla kociej wyspy.

 

Dla fanów tego typu nurkowań urzekające będą z pewnością podwodne tunele, przez które można przepływać spokojnie nawet nie używając sztucznego światła (w większości miejsc). Na wyspie dominują spore nawisy, jamy i tunele.

 

 

 

 

 

 
Wpływając z jednej strony wyspy, możemy wypłynąć po drugiej stronie bez strachu zaklinowania się w tunelu. Jamy są bardzo szerokie i dobrze doświetlone, co sprawia, że są atrakcyjne dla nurków o każdym stopniu wyszkolenia. 

 

 

 

 

 

Pewnie dlatego Gato jest też jednym z najpopularniejszych i najpiękniejszych miejsc nurkowych w niedalekiej odległości od Malapascua.

 

 

 

 

 

 

 

 

Szczęśliwie, kocia wyspa znajduje się w zasięgu parku narodowego, dzięki czemu jej podwodne życie jest bardzo bogate i chronione.

 


 

Gato w przeciwieństwie do bliskich raf Malapascua, uchroniło się od nieszczęśliwych połowów dynamitem, dzięki czemu rafa jest w znacznie zdrowszej kondycji.

 

 

Jeśli poświęcimy chwilę na poszukiwania, możemy spotkać rekina bamboo, cat sharki czy śpiące w jamach popularne white tipy.

 

 

 

Rezerwat węży

 

 

Gato Island znane jest również jako rezerwat węży — można spotkać je zarówno pod wodą, jak i na lądzie.

 

Lepiej jednak na nie uważać, gdyż spotkanie bliskiego stopnia z tymi osobnikami może być bardzo tragiczne w skutkach.

 

 

 
Wąż morski pomimo swoich niepozornych rozmiarów poluje ze smakiem na mureny, które połyka w całości.

 


Jego atak polega na wstępnym „ogłuszeniu” ofiary poprzez porażenie jej paraliżującym jadem, po czym powoli połyka swoją zdobycz.

 

 

 

 

Po tak obfitym posiłku wąż morski udaje się na powierzchnię, by móc strawić ucztę. Pod wodą może przebywać od 4 do 5 godzin, po tym czasie potrzebuje zasięgnąć powietrza.

 

 

 
Oddychanie pod wodą ułatwiają mu umiejscowione na górze nozdrza, które zamykają się podczas nurkowania i pozwalają na swobodne kilkugodzinne nurkowanie i polowanie. Węże występują głównie w pobliżu raf, gdzie poszukują w jamach swojej zdobyczy.

 

 

 

Podobnie do innych morskich mieszkańców, atakuje tylko wówczas gdy jest do tego zmuszony — w obronie własnej. Zatem warto mieć się na baczności i nie prowokować podwodnych mieszkańców w sanktuarium Gato.

 

 


The Guardhouse

Tu można spotkać koniki pigmejskie o różowym i żółtym ubarwieniu — wyjątkowo rzadkie okazy. Ponadto spotkamy różne rodzaje frogfish, skrzydlice i mnóstwo ślimaków nagoskrzelnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[/FMP]
zostaw komentarz