Naukowcy podróżujący w głąb oceanu za pomocą pojazdu załogowego Alvin dokonali przełomowego odkrycia w rezerwacie morskim Galapagos.
Imponująca struktura rafy wznosząca się na grzbiecie niezmapowanego zatopionego wulkanu, rozciąga się na kilka kilometrów i sięga w głąb aż do 600 metrów pod powierzchnię wody. Przy tym jest skarbnicą różnorodności biologicznej. To odkrycie jest przełomem w badaniach nad życiem morskim na Galapagos. Naukowcy podczas badań rafy odkryli ponad 600 gatunków koralowców, gąbek i innych stworzeń głębinowych, których nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie, a które zawierają wiele informacji o stanie środowiska morskiego.
„Eksploracja, mapowanie i próbkowanie platformy Galapagos za pomocą Alvina i Atlantydy stanowi okazję do zastosowania XXI- wiecznych technologii mapowania głębokiego zanurzenia i mapowania dna morskiego oraz innowacyjnych technik obrazowania głębinowego w celu ujawnienia piękna i złożoności procesów wulkanicznych i biologicznych, które sprawiają, że Galapagos są tak wyjątkowe” – powiedział Fornari, który od ponad 20 lat mapuje i pobiera próbki środowiska morskiego na Galapagos.
Źródło: WHOI