Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Kałamarnica Olbrzymia – niezwykłe odkrycie w głębinach

kałamarnica głębinowa. MBARI
4 305

Głębokie morze to największa przestrzeń życiowa na Ziemi, pełna tajemnic i niepoznanych jeszcze stworzeń. Wyprawa badawcza MBARI przyniosła niesamowite odkrycie – spotkanie z kałamarnicą wysiadującą gigantyczne jaja. To niezwykłe wydarzenie podkreśla różnorodność sposobów, w jakie zwierzęta przystosowują się do wyjątkowych wyzwań życia w głębinach.

 

Wiele zwierząt i siedlisk znajdujących się głęboko pod powierzchnią oceanu pozostaje nieodkrytych. Dzięki zaawansowanym robotom podwodnym  w tym zdalnie sterowanym pojazdom  typu ROV, naukowcy zyskują nowe możliwości badania życia w głębinach oceanu. Podczas jednej z wypraw do Zatoki Kalifornijskiej w Meksyku robot ROV o nazwie Doc Ricketts napotkał niezwykłe zjawisko – matkę kałamarnicę niosącą skupisko gigantycznych jaj.

Kałamarnica olbrzymia MBARI głęboki ocean
Kałamarnica olbrzymia MBARI głęboki ocean

Nowy gatunek z rodziny Gonatidae

Analizując materiał wideo i badając okazy podobnie wyglądających kałamarnic zebranych podczas poprzednich wypraw do Zatoki Kalifornijskiej, zespół badawczy ustalił, że jest to prawdopodobnie nieopisany gatunek z rodziny Gonatidae. Szczególną uwagę przykuł duży rozmiar jaj tej kałamarnicy – około 11,6 milimetra średnicy. Dla porównania, wcześniejsze obserwacje wylęgających się kałamarnic Gonatus pokazywały, że jaja były o połowę mniejsze, z maksymalną średnicą wynoszącą zaledwie sześć milimetrów.

Gigantyczne jaja w kałamarnicy głębinowej. MBARI
Gigantyczne jaja w kałamarnicy głębinowej. MBARI

Unikalne cechy

Kałamarnica obserwowana w Zatoce Kalifornijskiej złożyła znacznie mniej jaj, niż inne kałamarnice Gonatus. Oszacowano, iż nosiła od 30 do 40 jaj, podczas gdy widywane w przeszłości kałamarnice Gonatus wysiadywały do 3000 jaj na raz. Produkcja wielu małych jaj jest korzystna w środowiskach o ograniczonej żywności i dużym drapieżnictwie, ponieważ większa liczba potomstwa zwiększa szanse na przeżycie przynajmniej kilku osobników. Olbrzymie jaja mogą być korzystniejsze w stabilnych i przewidywalnych warunkach głębokiego morza, umożliwiając większe inwestycje w mniejszą liczbę potomstwa, które ma większe szanse na przeżycie.

 

Długotrwały rozwój

Ekstrapolując z danych dostarczonych przez innych naukowców na temat tempa rozwoju jaj, zespół badawczy oszacował, że rozwój jaj tej nowej kałamarnicy głębinowej może zająć od jednego do czterech lat, czyli dłużej niż cały cykl życiowy większości kałamarnic płytkowodnych. To niezwykle długi okres, który podkreśla unikalne adaptacje tych głębinowych stworzeń.

 

Rola w ekosystemie

Kałamarnice głębinowe odgrywają kluczową rolę w oceanicznych sieciach pokarmowych. Są drapieżnikami, które żerują na rybach i bezkręgowcach, a z kolei są zjadane przez duże ryby, rekiny, wieloryby, delfiny, foki i ptaki morskie. Stanowią dużą część diety ryb ważnych z handlowego punktu widzenia, takich jak tuńczyk, miecznik i roszponka. Pomimo ich ekologicznego i gospodarczego znaczenia, nadal niewiele wiemy o biologii reprodukcji i historii naturalnej kałamarnic głębinowych. 

Naukowcy wciąż mają wiele pytań bez odpowiedzi na temat życia kałamarnic głębinowych. W przypadku większości kałamarnic głębinowych badacze nigdy nie zaobserwowali dojrzałych samic ani złożonych przez nie jaj. Chociaż opieka matczyna jest powszechna wśród ośmiornic, wylęganie zaobserwowano jedynie u kilku kałamarnic. Większość gatunków kałamarnic pozostawia skupiska jaj przyczepionych do dna morskiego lub uwalnia masy jaj o neutralnej pływalności, zawierające tysiące jaj dryfujących w słupie wody. Te strategie reprodukcyjne wymagają stosunkowo niewielkiego wysiłku w porównaniu z zapewnianiem opieki nad jajami po tarle.

 

 

Wylęganie wymaga wiele wysiłku od kałamarnicy-matki. Nie będzie jeść podczas noszenia jaj i ostatecznie umiera po ich wykluciu. Ale poświęcenie zwiększa szanse na przeżycie jej potomstwa. To tylko jedna z wielu niezwykłych adaptacji, które mogą pomóc głowonogom przetrwać w głębokim morzu.

W ciągu 37 lat eksploracji głębin morskich pojazdy ROV należące do MBARI zarejestrowały 17 obserwacji wylęgających się kałamarnic. Należą do nich wielokrotne obserwacje wylęgania się kałamarnicy czarnookiej (Gonatus onyx) i innych kałamarnic haczykowatych (Gonatus sp.), które są trudne do zidentyfikowania na podstawie samego materiału wideo, a także kałamarnicy głębinowej Bathyteuthis. Jednak kałamarnica obserwowana w Zatoce Kalifornijskiej wyróżniała się wśród badaczy.

Źródło: MBARI