Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Kurhan z epoki brązu na dnie „słodkiego” jeziora

8 854

Malownicze położone niedaleko Halle, jezioro ” Süßen See” w swoich wodach kryje skarby dawnych czasów.

 

Najbardziej żyzne regiony jezior i wzgórz w Niemczech, już w epoce brązu były gęsto zaludnione. Do dziś pozostałości dawnych czasów są tutaj bardzo liczne.

W trakcie prac badawczych, mających na celu odwzorowanie dna jeziora za pomocą ROV-a, naukowcy natrafili na pozostałości formacji skalnych. Na skraju półwyspu, dochodzącego prawie do środka jeziora zlokalizowano masyw, przypominający kurhan z epoki brązu. Analiza hydrograficzna potwierdziła wówczas obecność metali we wnętrzu kamiennego wzgórza.

 

Obraz 3D dna jeziora, na którym widoczne są kontury kurhanów z epoki brązu. fot.: Fraunhofer IOSB-AST

Wykonane podczas pierwszej wyprawy zdjęcia w 2018 roku, wyraźnie pokazały, kamienie ułożone zgodnie z ówczesną architekturą kurhanów. Najważniejszym dowodem potwierdzającym pochodzenie budowli jest stela, czyli tzw. kamień ochronny oraz płaskie kamienie fundamentowe, które tworzą kompleks na zewnątrz.

 

fot.: Paul T (Gunther Tschuch), Wikipedia

Jakość materiałów dostarczonych podczas badań dna jeziora była niska. Z tego też powodu, przygotowywana jest kolejna wyprawa, która dzięki bardziej zaawansowanej technologii, pozwoli na zebranie dużo większej ilości informacji.

Przedmiotem najnowszych badań będzie nie tylko Kurhan, którego pochodzenie datowane jest na około 3500 lat, ponieważ nie jest jedynym rewelacyjnym znaleziskiem, odkrytym przez archeologów, a mogącym dostarczyć ciekawych informacji. Całe dno jeziora zawiera wiele materiałów badawczych, od epoki brązu przez średniowiecze do
czasów współczesnych.

 

W trakcie pomiarów sonarem pod wodą odnaleziono również pozostałości budynków i pomostów o długości od 20 do 50 metrów od XI do XV wieku. Zmasowane liczne obszary wgłębień o średnicy do czterech metrów i głębokości jednego metra wskazują, że podłoże jeziora do dziś ulega ciągłym zmianom.

W okresach suszy półwysep musiał sięgać daleko, w głąb jeziora, o czym świadczą liczne znaleziska, takie jak uprząż i średniowieczny dzban, czy brukowana ścieżka, która biegnie prawie przez całą szerokość zbiornika wodnego.

Źródło: Fraunhofer IOSB-AST

 

zostaw komentarz