Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Mayotte, jedna z największych lagun koralowych na świecie zmienia kształt linii brzegowej

5 066

Pod koniec zeszłego roku sejsmografy na całym świecie zarejestrowały największe wydarzenie wulkaniczne w historii.

 

Dudnienie pochodzące 50 kilometrów na wschód od Mayotte, w pobliżu Madagaskaru, było częścią sekwencji sejsmicznej, które rozpoczęły się w maju 2018 r. Naukowcy są zgodni co do jednego, że wydarzenie to mogło powstać tylko w wyniku ruchu ogromnej ilości magmy pod dnem morskim.

 

Obszar Mayotte jest jedną z największych lagun koralowych na świecie. Wyspy otoczone szeroką rafą, zajmują obszar ponad 1000 kilometrów kwadratowych.

 

Sygnały sejsmiczne sugerują, że natura tych wstrząsów może odzwierciedlać sposób przemieszczania się linii brzegowej archipelagu.  Zdaniem geologów ​​Mayotte tonie w tempie około 9 mm na miesiąc, jednoczenie sama wyspa przesuwa się na wschód w tempie 16 mm na miesiąc.

Epicentra trzęsień ziemi w latach 2018 – 2019, powiązane z linią brzegową. Przygotowane przy użyciu danych z ISC (eqs) i GMRT (głębokości / wysokości) i narzędzia GeoMapApp http://www.geomapapp.org/ . Przeznaczone do raportowania roju trzęsień ziemi z 2018-2019 na wyspie Mayotte.

 

Tak znaczące zmiany oznaczają, że coś znaczącego dzieje się pod dnem morskim. Dane zebrane z urządzeń wskazują źródło magmowe poruszające się wokół, na głębokości 28-31 kilometrów pod dnem morskim.

 

Migrująca magma, która nie przedostała się do morza, prawdopodobnie przeniknęła grube osady w dnie  lub wzdłuż szczeliny wulkanicznej, tworząc nową podwodną górę.

[miptheme_adssystem ad=”10774″ align=”none” hide_on_mobile=”no”][/miptheme_adssystem]

Ze względu na ciśnienie wody panujące na 2 do 3 km głębokości w obszarze erupcji, gazy wulkaniczne pozostają w magmie. Konieczne są dalsze obserwacje dna morskiego, aby ograniczyć charakterystykę tego zdarzenia, które może być największą erupcją podwodną, ​​jaką kiedykolwiek udokumentowano.

 

fot.: Wiki/JeRome

Obserwowane wydarzenie wulkaniczne ma miejsce na wschodnim krańcu łańcucha wysp, podczas gdy najmłodsze wyspy wulkaniczne są na zachodzie. Dlatego też naukowcy zastanawiają się, co jest tego przyczyną.

Może to być spowodowane ruchami wzdłuż granicy płyty tektonicznej, a może przedłużeniem innego zdarzenia, Wielkiego Rowu Wschodniego, związanego z powolnym rozrywaniem kontynentu na części.

źródło: https://eartharxiv.org/d46xj, www.brgm.fr

zostaw komentarz