Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Mechanizm z Antikythery – nowa książka o historii kryjącej się za niesamowitym starożytnym mechanizmem

18 564

Odkryte na wraku w 1907 roku przez nurków wyjątkowo skomplikowane urządzenie znane pod nazwą „Mechanizm z Antikythery” od lat budzi sensacje w świece naukowym.

 
Już sam okres pochodzenia wraku statku z czasów rzymskich, liczącym sobie około 2100 lat jest zdumiewający. A jak ocenić olbrzymi stopień zaawansowanej technologii urządzenia nieznany wcześniej uczonym i historykom, niewidziany i nierozumiany aż do XX i XXI wieku, ujawniający wyrafinowany poziom postępu w nauce, technologii i kulturze, świadczący o niesamowitym i nieznanym dotąd poziomie rozwoju starożytnej Grecji?
 
 
Nowe spojrzenie na mechanizm z Antikythery
 
W najnowszej książce greckiego historyka i teoretyka ekopolityki Evaggelosa Vallianatosa pt. „The Antikythera Mechanism: The Story Behind the Genius of the Greek Computer and its Demise”, możemy zmierzyć się z rozwikłaniem tajemnicy zdumiewającego urządzenia. Nie tylko dowiemy się z niej, jak wyrafinowana polityczna i technologiczna infrastruktura Greków po Aleksandrze Wielkim, zaowocowała powstaniem niebiańskiego komputera z Antikythery oraz fundamentów nauki i technologii, które znamy dzisiaj, ale także jak wpływ chrześcijaństwa na grecką cywilizację zniszczył rodzącą się erę komputerów w starożytnej Grecji.

 
Zdaniem Vallianatosa, po podbiciu Persji przez Aleksandra Wielkiego pod koniec czwartego wieku przed naszą erą, Grecy, szczególnie w Egipcie, osiągnęli bezprecedensowe wyżyny osiągnięć w nauce, technologii i cywilizacji. Mechanizm był dowodem tej sprawności. Jest to dziadek naszych komputerów.
 
 
Pierwszy na świecie komputer używany do przewidywania wydarzeń astronomicznych został prawdopodobnie zbudowany na wyspie Rodos w II wieku p.n.e.
To wykonane z brązu, ręcznie napędzane urządzenie było używane do astronomii matematycznej. Przewidywało zaćmienia Słońca i Księżyca, obliczało wschody i zachody ważnych gwiazd i gwiazdozbiorów oraz ruchy planet wokół Słońca, a także mechanizowało przewidywania teorii naukowych. Dokładny kalendarz komputera łączył te kosmiczne zjawiska z Olimpiadą i innymi ważnymi panhelleńskimi świętami religijnymi i sportowymi, przybliżając Greków do ich bogów, tradycji i kosmosu.
W swojej książce Vallianatos przekonuje również, że tylko w okresie rozkwitu nauki i kultury mógł powstać tak niesamowity wynalazek, a po nastaniu chrześcijaństwa w Grecji takie osiągnięcia i wiedza mogły zostać zniszczone.
 

 

Evaggelos Vallianatos — historyk, urodzony w Grecji i wykształcony w Ameryce, jest autorem setek artykułów i sześciu książek. Studiował zoologię i historię na Uniwersytecie Illinois, a tytuł doktora historii uzyskał na Uniwersytecie Wisconsin.
 
 
ISBN-13: 9781627343589
Wydawca: Universal-Publishers.com
Data publikacji: 24.10.2021
Strony: 342
Język wydania: Angielski
Cena: 29,95$
 

 

 

 
zostaw komentarz