Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Micro-AUV zaprojektowany do tajnych podwodnych misji

8 295

Autonomiczne pojazdy podwodne znalazły zastosowanie nie tylko przy zbieraniu danych naukowych, świetnie sprawdzają się również do celów militarnych czy nadzorczych.

 
Przemieszają się na coraz większych głębokościach i coraz rzadziej wymagają technicznych interwencji człowieka. Niestety, pomimo tego, że przebywają głęboko pod wodą to i tak co jakiś czas muszą wynurzać się na powierzchnię, tylko po to, by przekazywać zebrane podczas misji dane.
 
Takie wypływanie to nie tylko przerwanie badań, to również potencjalne zagrożenie dla cennego urządzenia, które narażone jest wówczas na wykrycie, zniszczenie czy kradzież.
 
 
Micro-AUV Autonomiczne pojazdy podwodne AUV podwodne misje
Mikro-AUV umieszczony w stacji dokującej w kadłubie

 

System przekazywania danych micro-AUV

Zaprojektowany przez brytyjską firmę ecoSUB Robotics system, został skonstruowany z myślą o przesyłaniu za pomocą niewielkich AUV danych, zbieranych przez specjalistyczne autonomiczne pojazdy podwodne bez przerywania misji.
 
Rozwiązanie przetestowano na istniejącym, zasilanym wodorowymi ogniwami paliwowymi Solus-LR. Ten autonomiczny pojazd podwodny operuje na głębokościach rzędu 3000 metrów i porusza się z maksymalną prędkością do 2 metrów na sekundę, pokonując dystans do 2000 km na jednym ładowaniu. Podczas testowania AUV Solus-LR pozostawał bez przerwy w zanurzeniu, wykonując misję badawczą, z mikro-AUV umieszczonym w stacji dokującej w kadłubie.
 
Wystrzelony mikro-AUV poruszając się niezależnie, pozostając w zasięgu do kilku kilometrów od macierzystego pojazdu, wynurzył się niczym boja i przesłał komunikat do centrum dowodzenia, za pośrednictwem satelity Iridium. Mniejszy od Solus-LR micro-AUV jest znacznie mniej narażony odkrycie czy zniszczenie.
 

Micro-AUV Autonomiczne pojazdy podwodne AUV podwodne misje

 

Wykorzystanie dodatkowego urządzenia zapewnia nie tylko zachowanie ciągłości w przekazywaniu danych z misji bez przerwania badań, ale pozwala także na zatajenie położenienia głównego urządzenia badawczego. Zakończone z powodzeniem testy, umożliwią zwiększenie zasięgu AUV zasilanego wodorowymi ogniwami paliwowymi do misji w zanurzeniu na odległości przekraczające 2000 km.

 

 

Źródło: Cellula Robotics

 
zostaw komentarz