Coroczna migracja sardynek odbija się szerokim echem w świecie nurków fotografów. Gratka, jaką jest spotkanie w jednym miejscu rekinów, wielorybów czy żaglic podczas żerowania powoduje, że to spektakularne wydarzenie ma coraz więcej miłośników.
Fenomen przyrodniczy w postaci milionów wędrujących ryb wzdłuż wybrzeża RPA, jak stwierdzili naukowcy, ma swój początek w spadku temperatury poniżej 21 stopni Celsjusza. Dla ryb jest to informacja, że zaczyna się okres migracji. Ławice przemieszczają się wówczas do cieplejszych wód na północ. Ogromne ilości sardynek rozpoczynają wędrówkę w wodach Afryki i zaczynają tarło.
Dla podwodnych amatorów wrażeń jest to czas, gdy mogą obejrzeć w jednym miejscu tak ogromną ilość podwodnego życia. Ławice sardynek poruszają się w oszałamiających wielkościach, rozmiary dochodzą do kilku kilometrów długości i kilkudziesięciu głębokości.
Niewiele jest miejsc na świecie gdzie można spotkać podczas jednego nurkowania 40 czy więcej sztuk delfinów, humbaki, płetwale Bryde’a, żarłacze, czy żaglice. Przejrzystość wód to czasami 5 m, a czasami 20 m, ale widoki pod wodą są warte przeżyć jakie natura dała szansę podejrzeć.