Każdego dnia drogi wodne trzech rzek, opływające jedne z najbardziej zaludnionych miejsc na świecie, niosą z nurtem ogromne ilości tworzyw sztucznych do Oceanu Indyjskiego.
Największy system rzeczny Azji Południowej transportuje nawet do trzech miliardów cząsteczek mikroplastiku dziennie!
Rzeka Ganges płynąc z Himalajów przez Indie i Bangladesz, łączy się po drodze z rzekami Brahmaputra i Meghna, by ostatecznie zakończyć drogę do Oceanu, w Zatoce Bengalskiej.
Połączone przepływy rzek, codziennie przenoszą od jednego do trzech miliardów cząstek mikroplastików, do zatoki, która z racji swojego położenia jest źródłem wody dla ponad 655 milionów ludzi.
Przeprowadzone w zeszłym roku badania pozwoliły na ustalenie, jak daleko oznakowane plastikowe butelki mogą podróżować z nurtem rzeki Ganges. Umożliwiło to potwierdzenie teorii, o przemieszczaniu się plastiku na odległości liczone nawet w tysiącach kilometrów w dół, do Oceanu.
W ramach projektu „Sea to Source” przeprowadzono dalsze, bardziej szczegółowe badania, dotyczące liczebności mikroplastiku w wodach Gangesu. Do analizy pobrano po 60 próbek wody z 10 miejsc zarówno przed, jak i po monsunie.
Wykonane w laboratorium na Uniwersytecie w Plymouth analizy wykazały, że aż 90 procent zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych stanowiły włókna powszechnie stosowane w odzieży, takie jak sztuczny jedwab czy akryl. W ponad 60 procentach próbek pobranych przed, jak i po monsunie stwierdzono mikroplastik, o wielkości poniżej 5 mm.
Badanie dostarczyło również informacji, w których miejscach wzdłuż rzeki, występują większe zanieczyszczenia. Największe stężenie odkryto bliżej ujścia rzeki w Bhola w Bangladeszu, gdzie normy stężenia był czterokrotnie większe niż np. w pobliżu źródła rzeki w Harsil.
Profesor Richard Thompson OBE, kierownik Międzynarodowej Jednostki Badań nad Środkami Morskimi na Uniwersytecie i jeden ze współautorów badania, powiedział: „Wiemy, że rzeki są istotnym źródłem mikroplastiku w oceanie. Takie informacje mogą pomóc w ustaleniu kluczowych źródeł i ścieżek mikroplastiku. Dzięki tego typu dowodom możemy przejść do bardziej odpowiedzialnego wykorzystywania tworzyw sztucznych, aby uzyskać wiele korzyści, jakie mogą one przynieść bez niepotrzebnego zanieczyszczania środowiska ”.
Badanie przeprowadzono w ramach projektu „Sea to Source” Towarzystwa National Geographic. Celem jest zbadanie i rozważanie problemów zanieczyszczenia plastikiem.
Źródło: Uniwersytet Plymouth
fot. główne: © Pixabay Ton W