Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Neopren wychodzi z mody?

987

Czy neopren stosowany do robienia skafandrów przejdzie do lamusa?

Materiał neoprenowy używany do produkcji skafandrów ewoluował przez lata wraz z rozwojem nurkowania. Wielu z nas pamięta jeszcze stomilowskie  „ szyte na miarę” skafandry,  które wówczas spełniały na pewno jedno z najistotniejszych oczekiwań podwodnych pasjonatów  – nurkowanie. Dziś kolorowe, świetnie wykonane, zgodne z modą czy indywidualnymi preferencjami neoprenowe skafandry stały się standardem nurkowym.

Neopren kontra Yulex
Niewiele osób zastanawia się nad tym, jak produkowany jest neopren. Nasza uwaga skupiona jest na produkcie końcowym czyli samej piance i jej właściwościach jakie ma spełniać. Nie zagłębiając się mocno w technologię, możemy powiedzieć, iż neopren jest to produkt syntetyczny, innymi słowy sztuczny. W wyniku polimeryzacji powstaje kauczuk syntetyczny. Z niego wraz z dodatkami powstają mieszanki neoprenowe, które poddane wulkanizacji tworzą w skrócie tworzywo podobne do gumy. Po obróbce, podczas której zostają uwięzione pęcherzyki gazu powstaje spieniony neopren, czyli materiał do produkcji pianek nurkowych.

 reklama

[sam_pro id=”1_10″ codes=”true”]

 

[FMP] Do niedawna w tym miejscu temat pozyskiwania materiału na skafandry zostałby zamknięty, ale żyjemy w czasach nowych technologi, takich jak Yulex.

 

 

fot. Patagonia

Do produkcji skafandrów zastosowano naturalny polimer, powstały na bazie roślin, pochodzący z wiecznie zielonego drzewa Hewea, popularnie zwanego kauczukowcem. Wielu z nas zapewne kojarzy je z lateksem, czyli mleczkiem wydzielanym przez te drzewa.
Firma Patagonia, producent ekologicznych skafandrów, które już są dostępne na rynku zapewnia, iż do wytworzenia kombinezonów zostaje użyta tylko niewielka ilość syntetycznego kauczuku, w celu zachowania zwiększonej trwałości skafandrów i odporności na promienie UV. Zapewniają również, że w procesie produkcyjnym zmniejszona została o 80 % ilość CO2 emitowanego podczas procesu produkcji.

patagonia-green-wetsuits-7
Kombinezony Patagonia właśnie zdobywają rynek europejski, amerykański i japoński. Dostępne w cenach od 299 dolarów.

źródło: Patagonia
[/FMP]

zostaw komentarz