Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Niebawem kolejna wyprawa do wraku RMS Titanic

Titanic fot.: domena publiczna
3 391

Na mocy orzeczenia sądu federalnego w Norfolk, wydano zgodę na wydobycie bezprzewodowego telegrafu Marconiego z wraku RMS Titanic.

 

Celem ekspedycji na głębokość ponad 3800 metrów, jest odzyskanie telegrafu z liniowca przy użyciu zdalnie sterowanych pojazdów
Zdaniem przedstawicieli firmy RMS Tianic, po 108 latach na nowo zabrzmi zapomniany głos z Titanica. Wydobycie, odrestaurowanie i uruchomienie unikatowego egzemplarza, pozwoli również nowemu pokoleniu na odkrycie odchodzącej w zapomnienie historii najsłynniejszego transatlantyku.

 

 

fot.: NOAA

 

Według RMS Titanic Inc, z Atlanty, która ma wyłączne prawa do artefaktów wydobytych z wraku, wyprawa do wnętrza, nawet jeśli nie wpłynie na wyjaśnienie niektórych tajemnic, to doda mistyki i wzbudzi jeszcze więcej pytań związanych z historią zatonięcia statku.

 

SOS z tonącego liniowca
Nadawane wiadomości pomocy z tonącego statku nadal wzbudzają szereg pytań wśród osób zaangażowanych w historię. Jak zareagowały jednostki będące w okolicy, dlaczego najbliżej znajdujący się „Californian” nie odpowiedział na wezwanie?

Titanic uderzył w górę lodową 370 mil od Nowej Finlandii, 15 kwietnia 1912 r. w trakcie swojej dziewiczej podroży. Po zderzeniu  nowoczesny jak na owe czasy bezprzewodowy nadajnik telegraficzny Marconiego zaczął przesyłać wiadomości o sytuacji.

 

Titanic Położenie wraku na mapie
Położenie Wraku na mapie

Znajdujący się w zasięgu wzroku „Californian”, mógł bardzo szybko zareagować na zaistniałą sytuację, ratując setki istnień ludzkich, ale to „Carpathia” pomimo wiatru i góry lodowej jako pierwsza dotarła z pomocą, ratując 700 pasażerów. Niestety 1500 innych osób nie udało się już uratować.

 


Transmisje bezprzewodowe Marconi:
(na podstawie  gazety Toronto Star )

JCR Godwin w Nowej Funlandii — najbliższy punkt lądowy — usłyszał, jak Titanic woła CQD, dając pozycję 41,44 N 50,24 W, około 380 mil SSE od Cape Race.

14 kwietnia 1912 r
22:35: Titanic podaje poprawioną pozycję jako 41,46 N 50,14 W. Różnica 5 lub 6 mil. Nadaje – „uderzyliśmy w górę lodową”.

22:40: Titanic nadaje do Carpathii   – „Potrzebujemy natychmiastowej pomocy”.

22:43: Titanic podaje Californian te same informacje, podając pozycję Titanica.

22:45: Californian rozpowszechnia te same informacje transmitowane do wszystkich statków, które mogą usłyszeć.

22:55: Titanic nadaje do niemieckiego parowca – „Uderzył w górę lodową i tonie”.

23.00: Titanic nadal woła o pomoc i udziela informacji.

23.25: Nawiązuje kontakt z Virginian i przekazuje mu wszystkie informacje, prosząc go o natychmiastowe poinformowanie kapitana. OK.

23.36: Olympic do Titanica, „którą drogą ma się kierować” – Titanic odpowiada:  – „Odsyłamy kobiety na łódki”.

23:55: Virginian przekazuje, że teraz zamierza pomóc Titanicowi. Tymczasem Titanic kontynuuje krążenie na pozycji, wzywając pomocy, nadaje „Pogoda jest spokojna i przejrzysta”.


 

Letni termin wyprawy do wnętrza wraku 
Uzyskana po wieloletnich sporach prawnych z rządem USA zgoda na ekspedycję do wraku, to tak naprawdę początek projektu. Firma RMS Titanic (RMST) musi uzyskać zatwierdzenie planu finansowego przez sąd, co znaczenie utrudnia działania. Nie zmniejszyło to jednak zapału organizatorów, którzy wyznaczyli już datę wyprawy na najbliższe lato.

 

Ekspedycji nadal bardzo mocno sprzeciwia się NOAA. Zdaniem przedstawicieli agencji wrak należy traktować z szacunkiem jako statek-mogiłę, a nie miejsce pozyskiwania zabytków do zbirów muzealnych.

 

 

Źródło:  RMS Titanic 

 

 
zostaw komentarz