Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Nowatorskie rozwiązanie oczyszczania wód w trakcie testów na oceanie

629

Projekt holenderskiego studenta inżynierii lotniczej Boyana Šlata może radykalnie przyspieszyć oczyszczenie oceanów o kilkaset lat.

„Morze śmieci” w wodach okalających glob stanowi prawdziwe zagrożenie dla wszystkiego co żyje, niezależnie od tego, czy chcemy o tym wiedzieć. Niekończący się proceder zanieczyszczania środowiska, który istnieje na olbrzymią skalę, nie ma zrównoważenia w postaci skutecznych technologii umożliwiających oczyszczanie wód i ochronę życia morskiego.  Liczne pomysły ratowania środowiska wodnego z już istniejących zanieczyszczeń, nadal są w fazach projektowych.

Firma Royal Boskalis Westminster, rząd Holandii i anonimowy filantrop, wsparli pomysł, wykładając fundusze w kocie 1,5 mln dolarów każdy, na zrealizowanie do fazy testowej projektu oczyszczających ramion. Metoda opiera się na wykorzystaniu naturalnego wirowania prądów oceanicznych.  Za pomocą długich, 100-kilometrowych ramion pływających na wodzie poruszanych przez prądy morskie, zbierane są odpady, które trafiają dalej, do centralnego punktu zbiórki.

ocean-cleanup-funding-8

 

W grudniu ubiegłego roku, w ramach projektu „Oczyszczanie Oceanu” rozpoczęto testowanie bariery na Morzu Północnym, 23 km od wybrzeży Holandii. Zamontowane 100-kilometrowych pływających ramion, pozwoliło naukowcom na: ocenienie skuteczności fal i prądów, monitorowanie obciążenia całego układu, analizowanie całkowitego ruchu bariery, który wcześniej był testowany tylko w wersji modelowej komputera.

 

ocean-cleanup-funding-3

 

Obecnie, trwają prace nad możliwością zainstalowania pływającej bariery między Hawajami a Kalifornią.
Analiza dotychczasowych możliwości zdolności do gromadzenia plastikowych odpadów wykazała, że bariera może oczyścić 42 % śmieci na Pacyfiku w ciągu zaledwie 10 lat!

 

 

 

 

 

 

 

Jest to kolejny krok w fazie rozwijania prototypu, w przeciągu najbliższych kilku miesięcy, ponieważ naukowcy chcą się upewnić, że bariery są w stanie wytrzymać w najtrudniejszych warunkach pogodowych, co ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia całego projektu.

 

ocean-cleanup-funding-4

źródło:  The Ocean Cleanup, fot.:  Erwin Zwart/The Ocean Cleanup

zostaw komentarz