Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Nowo odkryte antyczne wraki w greckich wodach

7 187

Wraki statków z greckiej epoki klasycznej i hellenistycznej zostały odkryte w wodach okalających Kassos.

 

Przepięknie położona wyspa Kassos, będącą najbardziej wysuniętą w archipelagu Dodekanezu, skrywa przed nami nadal wiele tajemnic. Odkrywane powoli przez podwodnych archeologów, pozwalają na wgląd w czasy, o których ciągle wiemy tak mało.

 

Znaleziony podczas nurkowania wrak statku z czasów rzymskich w swoich pozostałościach zawierał amfory, sklasyfikowane przez archeologów jako „Dressel 20”. Starożytne dzbany zawierały olej wyprodukowany w Hiszpanii, w rejonie Gwadalkiwiru, w okresie od pierwszego do trzeciego wieku naszej ery.

Zaskoczeniem dla archeologów okazało się okrycie pośród znalezisk amfor powstałych w warsztatach ceramicznych „Africa Proconsularis”, w jednej z prowincji imperium rzymskiego. Dzbany typu „Afreicana I” pochodzą z terenów obecnie należących do Tunezji i części wybrzeża Libii.

 

Podczas prowadzonych podwodnych badań zlokalizowano trzy kolejne wraki statków.

Pośród nich jeden wypełniony amforami z pierwszego wieku p. n.e. Pochodząca z czasów hellenistycznych ceramika wykonywana została w okolicach północnej części Morza Egejskiego.

Kolejny nowo odkryty wrak zaskoczył badaczy jeszcze starszym pochodzeniem. W jego szczątkach  znajdowały się bowiem amfory wykonane w starożytnym mieście Menidi, znajdujące się w dawniej  Macedonii. Obecnie jego ruiny możemy oglądać w Grecji. Zdaniem specjalistów amfory wykonano w epoce klasycznej w V wieku p.n.e.

Grecja jest jednym z niewielu krajów, które udostępniają do nurkowania starożytne wraki. Zatopione wraz z tysiącami artefaktów na pokładzie, spoczywające na dnie, aż do naszych czasów, dziś stanowią niesamowity magnes zarówno dla turystów, jak i dla pasjonatów nurkowania. Biorąc pod uwagę ilość odkrytych wraków na wodach greckich w ostatnim czasie, zapewne niebawem będziemy mogli cieszyć się z nowych atrakcji udostępnionych do zwiedzania.

 

Źródło tekst, fot: Greckie Ministerstwo Kultury