Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Nowo odkryty gatunek bakterii oceanicznych, zamieszkujący głębiny oceanu zaskakuje badaczy

NOAA
7 856

Zadziwiający jest fakt, iż Sulfurimonas pluma rozwija się zarówno w wodach bogatych jak i ubogich w tlen.

 

Bakterie te występują w kominach hydrotermalnych (lub szczytach hydrotermalnych), które wyściełają dno oceaniczne na głębokości ponad 2500 metrów pod lodem Oceanu Arktycznego, podważając tym samym założenie, że życie nie może przetrwać w takich środowiskach!

 
To odkrycie może mieć znaczące implikacje dla poszukiwań życia pozaziemskiego, ponieważ oczekuje się, że podobne gorące źródła istnieją na innych planetach, czy też  księżycach jak Europa i Enceladus – księżyc Saturna.  Fascynujące jest myślenie, jakie inne intrygujące formy życia mogą kryć się pod tajemniczymi oceanami tych odległych światów.
 Sully Vent w Main Endeavour Vent Field na północno-wschodnim Pacyfiku.
Sully Vent w Main Endeavour Vent Field na północno-wschodnim Pacyfiku.

 

Sulfurimonas pluma zadziwił biologów swoją zdolnością do przetrwania w środowiskach bogatych lub ubogich zarówno w wodór, jak i tlen, a jego powszechna obecność w oceanach Ziemi podważa nasze z góry przyjęte założenia i wyobrażenia o granicach życia poza naszą planetą. Ten przełom przedstawia świeże spojrzenie na możliwość istniejącego życia pozaziemskiego, biorąc pod uwagę zdolności adaptacyjne tego nowo odkrytego organizmu.
 

Podwodne gejzery zwane kominami hydrotermalnymi

 
Gdy wewnętrzne ciepło Ziemi gwałtownie wzrasta, to następstwem tej reakcji są m.in. pióropusze hydrotermalne, które występują wszędzie tam, gdzie gorące beztlenowe płyny hydrotermalne emitowane z dna morskiego mieszają się z zimną natlenioną wodą morską. Spektakularne pióropusze wznoszą się nawet na wysokość setek metrów nad dnem morskim i rozpraszają na przestrzeni tysięcy kilometrów od swojego źródła.
 

Jak Sulfurimonas pluma radzi sobie w tak trudnych warunkach?

 
Najnowsze badania ujawniły niesamowitą zdolność adaptacji drobnoustroju S. pluma, wykazując przy tym swoją zdolność do przetrwania w różnych warunkach oceanicznych, od mroźnych mórz Arktyki po chłodne wody Antarktydy.
 
Bakterie te występują nie tylko w kominach termalnych, ale i między płytami tektonicznymi w wodach w pobliżu podwodnych wulkanów.  Jednak wulkany te wytwarzają płyny, które nie zawierają tlenu, za to są bardzo bogate w metale, takie jak żelazo, miedź i mangan,  Inne mogą zawierać metan, siarczki oraz wodór. 
 
Astronomowie, którzy chcą zrozumieć warunki podwodne na innych planetach, uważają to odkrycie za cenne. Oczekuje się, że procesy hydrotermalne w oceanach pozaziemskich będą się różnić w zależności od przyciągania grawitacyjnego ciał niebieskich, a także od wzorców cyrkulacji wody.

Gdy NASA przygotowuje się do uruchomienia w 2024 roku projektu Artemis, nadzieje na odkrycie życia pozaziemskiego wzrastają dzięki badaniom sugerującym istnienie takich organizmów w królestwach oceanicznych. Wynikające z tego ekspedycje mogą odblokować szereg nowych, nieznanych nam dotąd gatunków.

 
Poza naszym światem tajemnicze istnienie życia może czaić się w zamarzniętych ciałach niebieskich. Jednak ostatnie badania wykazały, że niektóre organizmy są w stanie wytrzymać niebezpieczeństwa związane z przejściem z otworów wentylacyjnych dna morskiego na otwarte przestrzenie wód oceanicznych. Dzięki tej wiedzy możliwości odkrywania i badania tych organizmów stają się bardziej obiecujące.

 

Źródło:.nature.com