Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Nowy gatunek konika morskiego

Hippocampus nalu, Richard Smith/ oceanrealmimages.com
529

Koniki morskie znane ze swoich niewielkich rozmiarów i ujmującego wyglądu, to przepiękne ryby pośród mieszkańców podwodnych raf koralowych.

 

Entuzjastów tych nietypowych zwierząt zapewne ucieszy fakt, iż do elitarnego grona Pigmejów dołączył nowy kuzyn. Wszystkie siedem poznanych jak dotąd  gatunków występuje w Azji, ich wielkość waha się w granicach od 1,6 do 2,7 cm.

 

Hippocampus nalu zlokalizowany ponad 8000 kilometrów dalej, w wodach Afryki Południowej i na Zachodnim Oceanie Indyjskim swoją obecnością poszerzył granice występowania.

 

Zdaniem biologa morskiego i współautora badań nowo poznanego gatunku, Richarda Smitha – „To jak znaleźć kangura w Norwegii”.

 

Pigmej konik afrykański, zwany również karłowatym z Sodwana Bay, zawdzięcza swoją nazwę m.in. miejscu występowania. Na pierwszy rzut oka, nie odbiega zbytnio wygładem, od swoich pobratymców z Azji. W przeciwieństwie do kuzynów różni się rozmieszczeniem i kształtem kolców. 

 

Naukowa nazwa Hippocampus nalu pochodzi od nazwiska instruktora nurkowania Oliviera Nalu, który jako pierwszy sfotografował w 2017 roku zaobserwowane zwierzęta. Swoim odkryciem podzielił się ze znanym na całym świecie autorytetem w dziedzinie koników morskich, Richardem Smithem.

 

Według Smitha, w przeciwieństwie do delikatnych przedstawicieli azjatyckich, afrykański konik lubi znacznie trudniejsze warunki. Występujący w Zatoce Sodwana podwodny ekosystem, w którym obserwowano koniki, składał się z płaskich raf koralowych na bazie piaskowca, płytkich spadków i piaszczystych żlebów, poddanych działaniu silnych prądów.
Odkryte koniki występowały w krótkiej murawie z alg, rosnącej na pokrytej piaskiem skale koralowej oddzielonej piaszczystymi wąwozami.

 

źródło: wiki, oceanrealmimages

zostaw komentarz