Badania prowadzone są na podstawie rozporządzenie Ministra Zdrowia tekst rozporządzenia. Najlepiej jest skontaktować się z konkretnym lekarzem i od niego uzyskać wykaz niezbędnych badań. Wskaże on również lekarzy specjalistów do konsultacji. Pewne jest tylko to, że każdy, kto przechodzi wstępne badania, musi odbyć test ciśnieniowy w komorze.
Czy trzeba mieć jakiekolwiek uprawnienia rekreacyjne lub sportowe?
Nie. Nie ma takiego prawnego wymogu. Każdy, kto chciałby realizować się zawodowo jako nurek, może przystąpić do kursu. Gdy mamy już pewność, że spełnione są warunki ustawy, możemy zgłosić się do wybranego ośrodka szkolącego nurków. Warto wiedzieć, że to czy dany ośrodek może szkolić nurków zawodowych, również reguluje wspominana ustawa.
Ośrodek szkolący musi posiadać uznanie Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni i dotyczy ono konkretnego rodzaju uprawnień, lista uznanych ośrodków.
Każdy ośrodek ma swoje reguły i wymagania, więc znów najlepiej jest pytać w konkretnych ośrodkach i ruszać do boju. Nie ma dowolności w prowadzeniu kursu. Przepisy narzucają ramowy programy szkolenia, zasady prowadzenia egzaminów. Dociekliwi znajdą tekst rozporządzenia.
Jak przebiega nasza kariera?
Nikt nie zostaje od razu nurkiem saturowanym. To jest dłuższa droga do przebycia. Swoją karierę zaczniesz jako nurek III klasy. Taki dyplom upoważnia cię do wykonywania prac podwodnych do głębokości 20 m.
Za mało? Proszę bardzo: masz przepracowane pod wodą 500 godzin – możesz przystąpić do kursu dla nurków II klasy. Kolejny egzamin, kolejny dyplom, tym razem z możliwością pracy do głębokości 50 m.
Na portalu Jooble można znaleźć wiele ofert pracy dla nurka spawacza.