Holenderski ichtiolog Peter Bleaker był prawdopodobnie pierwszym człowiekiem, który udowodnił, że nurkowanie w Ambon może być niesamowite. W 1863 roku na obszarze tej zatoki odkrył 783 gatunki ryb.
Zatoka Ambon ma 563 metry głębokości i 8 km szerokości u ujścia. Wcina się 23 km w głąb wyspy Ambon, która z historii znana jest między innymi jako miejsce starcia sił japońskich z alianckimi w 1942 roku.
Od czasu japońsko-amerykańskiej bitwy miejscowi mieszkańcy używali korali do odbudowy dróg, co wpłynęło na uszkodzenie brzegów raf. Później pogłębiono też płycizny zatoki, tak żeby mogły do niej wpływać większe statki. To, co zostało ze starego ekosystemu Ambon, jest dziś jedynie ułamkiem dawnej świetności… Wciąż jednak można tam podziwiać niezwykłe okazy morskiej przyrody.
Skrzydlica z Ambon jest jednym z najrzadszych stworzeń, które nurkowie mogą spotkać w zatoce Ambon. Atrakcyjne wizualnie stworzenie mieni się całą gamą kolorów: różowym, zielonym, ceglanym, czerwonym. Charakterystyczne dla skrzydlic są odstające włókna i wielkie odrosty nad oczami.
Chyba równie unikalnym okazem jest Solenostomus halimeda (halimeda ghostpipefish). Ta ryba wygląda jak łodyga z zielonymi liśćmi . Żeby odróżnić ją od roślinnego otoczenia, nurek musi być bardzo uważny.
W zatoce znajdziecie też kolorowe ściany z korali z wieloma nawisami i kilkoma jaskiniami, które można zwiedzić. Przy rafach pływa mnóstwo gatunków ryb wspólnych całej Indonezji.
Miejsca nurkowe
Laha – ok. 3 km w głąb zatoki Ambon na jej północnym brzegu. To prawdopodobnie najlepsza nurkowa destynacja w Ambon: przed nurkami roztacza się rafa, jest też kilka prostych korali na kamienistym podłożu oraz liliowce, jeżowce i żachwy na piaszczystym dnie. Rafa wyrównuje się do 12 m, a później dno opada głębiej do mroczniejszych głębin zatoki.