Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Freediving World

Oceany odkrywają przed nami swoje sekrety — zmapowano 26,1% dna morskiego

4 291

 Zanurzając się w głębiny oceaniczne, stajemy przed największą zagadką Ziemi – jej dnem morskim. I choć jest częścią naszej planety, to jednak ogromne obszary nadal pozostają nieznane.

 

Podczas Światowego Dnia Hydrografii, projekt Seabed 2030 fundacji Nippon  i firmy GEBCO ogłosił najnowsze dane dotyczące zmapowanego dna oceanicznego, co jest krokiem milowym w globalnych wysiłkach na rzecz odkrycia tej ostatecznej granicy naszej planety.

 

Postęp w mapowaniu dna oceanicznego

Najnowsze informacje ujawniają, iż obecnie zmapowano 26,1% dna oceanicznego. To imponujący wzrost, biorąc pod uwagę, że zaledwie kilka lat temu liczby te były nieporównywalnie niższe. Wzrost o 4,34 mln kilometrów kwadratowych nowych danych odpowiada wielkością powierzchni Unii Europejskiej, i pokazuje, jak ogromne postępy zostały poczynione dzięki nowoczesnym technologiom i globalnym wysiłkom.

Każdy krok naprzód w mapowaniu dna morskiego otwiera przed nami nowe możliwości badawcze, pozwalając lepiej zrozumieć ekosystemy morskie, ich bioróżnorodność i dynamikę. Dokładne mapy dna oceanicznego są nie tylko fascynującymi narzędziami badawczymi, ale mają również kluczowe znaczenie dla zrównoważonego zarządzania zasobami oceanicznymi.

 

Seabed 2030 mapowanie dna oceanu
Seabed 2030 mapowanie dna oceanu

Niezwykłe odkrycia

Zaawansowane techniki sonarowe i obrazowania pozwoliły na dokonanie kilku niezwykłych odkryć. Przykładem może być odkrycie największego znanego głębinowego siedliska raf koralowych u południowo-wschodnich wybrzeży USA. Dzięki wieloletniej kampanii mapowania i eksploracji, prowadzonej przez National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), udało się scharakteryzować rozległe siedlisko koralowe na Blake Plateau, rozciągające się na ponad 259 000 km2.

reklama

„Osiągnięcia dokonane do tej pory nie byłyby możliwe bez wspólnych wysiłków naszej globalnej sieci partnerów i międzynarodowej społeczności morskiej,” zauważył przedstawiciel Seabed 2030. – „To właśnie współpraca między rządami, przemysłem, środowiskiem akademickim i opinią publiczną jest kluczem do dalszych sukcesów w mapowaniu dna morskiego.”

Seabed 2030 mapowanie dna oceanu
Seabed 2030 mapowanie dna oceanu

Znaczenie odkryć

Odkrycia te mają ogromne znaczenie dla naszej wiedzy o oceanach. Nowo zmapowane dno morskie ujawniło ponad 83 908 kopców koralowych, pokazując ogromną bioróżnorodność, wcześniej nieznaną w tym regionie. Dzięki technikom sonarowym możliwe było uchwycenie obrazów z 23 zanurzeń, które ukazały niesamowitą różnorodność życia morskiego.

Innym spektakularnym odkryciem było zidentyfikowanie czterech podwodnych gór przez załogę statku badawczego Falkor Schmidt Ocean Institute.  Te góry, z których najwyższa ma ponad 2,5 km wysokości, nie były wcześniej znane w żadnej bazie danych batymetrycznych. Ponadto, naukowcy na pokładzie statku zidentyfikowali ponad 100 potencjalnych nowych gatunków morskich, co podkreśla ogromną, niewykorzystaną bioróżnorodność oceanu.

 

Przyszłość mapowania dna morskiego

Wszystkie dane zebrane i udostępnione w ramach projektu Seabed 2030 są uwzględnione w bezpłatnej i publicznie dostępnej globalnej siatce GEBCO. Jest to krok w stronę pełnego zmapowania planety do 2030 roku. Aby osiągnąć ten ambitny cel, niezbędne jest dalsze wsparcie wszystkich interesariuszy – od rządów po opinię publiczną.

Mapowanie dna morskiego to nie tylko technologiczne wyzwanie, ale także klucz do głębszego zrozumienia naszej planety i jej ekosystemów. W miarę jak posuwamy się naprzód w odkrywaniu tej ostatecznej granicy, otwierają się przed nami nowe możliwości naukowe i przyrodnicze, które mogą przyczynić się do lepszego zarządzania i ochrony naszych oceanów.

 

Źródło: Seabed 2030

Freediving World