Seria niezwykłych odkryć — tak można podsumować najnowsze informacje dotyczące podwodnych badań archeologicznych na śródziemnomorskim wybrzeżu Syrii.
Wyjątkowe położenie syryjsko-palestyńskiego miasta Tartus, sięgającego swoją historią wypraw krzyżowych, nadal zaskakuje archeologów. Nie tylko ze względu na to, co pozostało do naszych czasów, jak choćby słynny kościół zbudowany na początku XIII wieku przez krzyżowców, który jednocześnie pełnił funkcję warowni, i był częścią głównej fortecy templariuszy w Ziemi Świętej.
Jak się okazuje, wody morskiego wybrzeża skrywały równie niezwykłe skarby.
Zapewne jednym z powodów, uniemożliwiających wcześniejsze badania tych rejonów, jest rosyjska baza morska, o dużym znaczeniu militarnym, na której terenie znajdują się zatopione podwodne zabytki.
Zaangażowanie archeologów z rosyjsko-syryjskiej misji badawczej pozwoliło na sprawdzenie pasa przybrzeżnego portu. Już podczas drugiego sezonu poszukiwań, natrafiono na ruiny starożytnej rzymskiej fortecy. Dalsza eksploracja umożliwiła odkrycie trzech nieznanych wcześniej miejsc do cumowania z czasów starożytnych, a także pozostałości budowli hydrotechnicznych — falochrony i mury nabrzeży.
Zdaniem archeologów odnaleziona pod wodą forteca pochodzi z I wieku naszej ery. Potwierdzają to oględziny fragmentów ceramiki wokół latarni morskiej i czterech marmurowych kolumn, które również zlokalizowano.
Odkryte obiekty, nie są jedynymi niezwykłymi znaleziskami, do których udało się dotrzeć archeologom podczas badania podwodnych stanowisk.
Na uwagę zasługują nie mniej istotne elementy, a mianowicie setki maleńkich fragmentów starożytnych greckich amfor, fenickich garnków, egipskich waz i przedmiotów wykonanych z rzymskich kamieni. Stanowią doskonałe uzupełnienie mające ogromne znaczenie.
Sklasyfikowane chronologicznie pozwolą na ułożenie historycznego przebiegu życia ówczesnego portu i staną się swoistą mapą starożytnych morskich szlaków handlowych, które łączyły to miejsce z resztą śródziemnomorskiego świata.
Wydobyta z okolic portu i twierdzy ceramika jest badana w Departamencie Starożytności w Tartous. Wyprawa badawcza została zorganizowana przez Centrum Badań Morskich i Technologii Uniwersytetu Państwowego w Sewastopolu przy wsparciu Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej i Instytutu Orientalistyki Rosyjskiej Akademii Nauk.
Źródło: Uniwersytet Państwowy w Sewastopolu