Archeolodzy morscy z nowo utworzonego „Muzeum Vrak”, podczas prowadzonych podwodnych badań historyczny pod Vaxholm, natrafili na niesamowite znalezisko. Dwa duże okręty wojenne z XVII wieku, z których jeden może być siostrzanym okrętem królewskiego galeonu Vasa.
Pierwszy ze znalezionych wraków wystaje 5 metrów ponad dno z dobrze zachowanym dziobem. Wymiary zebrane podczas badań są bardzo zbliżone do najsłynniejszego, 61-metrowego galeonu wojennego Szwecji klasy Regalskeppet. Symbolu szwedzkiej potęgi wojskowej, który w 1628 r. po przepłynięciu około 1000 metrów w dziewiczym rejsie, zatonął.
Ku zaskoczeniu podwodnych badaczy, następnego dnia po odkryciu wspaniałego zabytkowego wraku, natrafiono na następną, prawdopodobnie jeszcze większą jednostkę. Archeolodzy mają nadzieję, że znaleźli siostrzany statek Vasy, Applet, jeden z kilku dużych okrętów wojennych, który według źródeł historycznych, został zatopiony w Vaxholm, w drugiej połowie XVII wieku.
Wśród pozostałości mogą być prawdopodobnie także jednostki Kronan i Berło, które zostały zbudowane w ramach serii wraz z królewskim okrętem, podczas modernizacji floty szwedzkiej. Wraki zostały odkryte w szwedzkim archipelagu poza miastem Vaxholm, w prostej linii prowadzącej do Sztokholmu.
W trakcie podwodnych badań pobrano próbki drewna, które zostaną poddane identyfikacji i datowaniu.
Król Gustaw II Adolf, wielki orędownik szwedzkiej potęgi militarnej, rozbudował flotę o olbrzymie okręty wyposażone w dużą ilość artylerii. Po Vaasie (1628) zostały stworzone na Skeppsholmen: Applet (1629), Kronan (1632) i Scepter (1634).
Applet brał udział w inwazji na Niemcy w 1630 r. Kronan uczestniczy w bitwie pod Kolberger Heide w 1644 i Öresund 1658. Scepter, najlepszy z nich uczestniczył w bitwie w Kolberger Heide w 1644 roku.
„Uważamy, że niektóre z nich zostały zatopione w okolicy”,
Patrik Höglund archeolog morski i nurek w nowo powstałym Muzeum Wraków.
Zdaniem archeologów niektóre z jednostek zostały zatopione celowo po wycofaniu ich z eksploatacji, Vasa został wydobyty w 1961 roku i jest obecnie wystawiany w Muzeum Vasa w Sztokholmie, jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Szwecji.
Muzeum Wraków jest częścią Norweskich Muzeów Morskich i Historii Transportu.
Celem nowo powstałej placówki jest kultywowanie i rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej morskiego dziedzictwa kulturowego znalezionego na dnie Morza Bałtyckiego.
Oficjalne otwarcie zaplanowano pod koniec 2020 roku w Djurgården w Sztokholmie. Morskie muzeum archeologiczne połączy zbiory z Muzeum Historii Morskiej, Muzeum Wazy i Muzeum Morskiego.
Źródło: Vrak – Museum of Wrecks