Naukowcy z Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) badają sposób, w jaki mikroorganizmy mogą przetrwać w skałach położonych setki metrów pod dnem oceanu, w dolnej skorupie oceanicznej.
Pierwsza analiza materiału genetycznego z tego odległego regionu Ziemi, w połączeniu z pomiarami aktywności enzymów, mikroskopii, kultur i analiz biomarkerów dostarcza dowodów na różnorodną społeczność drobnoustrojów.
Aby zobaczyć, jakie rodzaje drobnoustrojów żyją w tych skrajnych warunkach i co robią, statek badawczy, na którego pokładzie przebywali naukowcy, udał się nad podwodny grzbiet Atlantis Bank, na Oceanie Indyjskim. Tam aktywność tektoniczna odsłoniła dolną skorupę oceaniczną dna morskiego. Badając skały pod kątem materiału genetycznego i cząsteczek organicznych zebrano próbki aż do głębokości 700 metrów pod dnem oceanu .
Pierwsze analizy materiału genetycznego z tego regionu, pozwoliły odkryć, w jaki sposób organizmy mogą przetrwać, i przechowywać dostępne związki organiczne.
Wiele z drobnoustrojów głębiej osadzonych w skorupie ziemskiej nie może wytwarzać własnego pożywienia i opiera się na węglu znajdującym się w środowisku, w celu uzyskania energii. Wydaje się, że niektóre drobnoustroje mogą magazynować węgiel w swoich komórkach, aby gromadzić zapasy na wypadek niedoborów. Niektóre z nich mogą również przetwarzać azot i siarkę w celu generowania energii.
Odkrycia te dostarczają pełniejszego obrazu obiegu węgla, poszerzając wiedzę o aktywności biologicznej głęboko pod powierzchnią planety.
źródło: WHOI. inf. prasowa