Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Piasek skrywał pod dnem morza przez 2000 lat starożytny wrak statku!

fot.: Slobodna Dalmacija / Zadarski)
24 355

Na głębokości 2 metrów w korycie rzeki Zadar u wybrzeży Chorwacji archeolodzy podwodni znaleźli kawałki drewna i monety z czasów Cesarza Konstantyna.

 
Na podstawie kilku wydobytych  drewnianych fragmentów i monet pochodzących z czasów panowania Cesarza Konstantyna archeolodzy zlokalizowali pozostałości statku z czasów rzymskich. Znaleziony wrak spoczywa 1,5 metra pod dnem.  Prowadzone przez ekspertów badania szczątków wraku i artefaktów wyłonionych spod warstwy piasku i osadów pozwoliły na dokładniejsze datowanie.
 
wrak starożytnego statku chorwacja archeologia podwodna
fot.: Slobodna Dalmacija / Zadarski)
Zdaniem ekspertów część wyłowionych znalezisk jest bardzo cenna, nie tylko z naukowego czy kulturowego punktu widzenia. Położenie odkrytych przez archeologów szczątków statku w pobliżu odnalezionego w 1973 roku starożytnego portu rzymskiego Barnir wspomogło wstępne oszacowanie okresu pochodzenia wraku na I lub II wieku naszej ery. Na podstawie badań określono wielkość statku, na około trzy metry szerokości i dziewięć długości.
 
wrak starożytnego statku chorwacja archeologia podwodna
fot.: Slobodna Dalmacija / Zadarski)
 
Próbki drewnianego kadłuba zostały wysłane do laboratorium do Francji w celu dalszych badań, które być może przybliżą bardziej konkretne ramy czasowe powstania wraku. Pozwoli to również na próbę ustalenie źródła samego materiału konstrukcyjnego i odpowiedzi na pytanie, czy pochodził z innych regionów, czy też może z lokalnych zasobów. Obecnie wrak spoczywa w warstwach piasku, pod ochroną geowłókniny i kamienia. Zespół archeologów planuje wrócić w 2023 r., aby odsłonić pozostałą część kadłuba.
 
 
wrak starożytnego statku chorwacja archeologia podwodna
fot.: Slobodna Dalmacija / Zadarski)
Podwodne ruiny Barbir zostały po raz pierwszy odkryte w 1973 r., a prowadzone badania i zdjęcia lotnicze ujawniły szereg zatopionych struktur, co pozwala wskazywać, iż port był głównym ośrodkiem handlowym w tym rejonie w okresie rzymskim. Region Adriatyku był w starożytności bardzo popularnym szlakiem handlowym. Naukowcy od dawna zastanawiać się na temat tego, co może znajdować się na dnie morskim u wybrzeży Sukoshani i od lat systematycznie to badają. 

 

Odkrycia dokonał zespół archeologów z Międzynarodowego Centrum Archeologii Podwodnej we współpracy z Niemieckim Instytutem Archeologicznym.

zostaw komentarz