Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Pierwszy dzień zmagań freediverów na Cyprze podczas Mistrzostw Świata AIDA

10 126

21 września w Limassol na Cyprze rozpoczęły się 31. Mistrzostwa Świata we Freedivingu AIDA. Przy sprzyjających warunkach pogodowych i stosunkowo umiarkowanych głębokościach, pierwszego dnia zawodów można było podziwiać imponujące występy zawodników freedivingu na świecie.

 

Pierwszy dzień mistrzostw był zarezerwowany dla kobiet w CNF, podczas których zawodniczki zanurzały się ze stałym balastem bez płetw. Tylko dwóm z ośmiu startujących zawodniczek udało się uniknąć dyskwalifikacji, a mianowicie Jennifer Wendland (DEU) i Tatianie Zemskikh (RUS), które zanurkowały odpowiednio na głębokość 56 m (184 ft) i 58 m (190 ft).
 
Pozostałe panie miały mniej szczęścia, sprawy nie potoczyły się bowiem tak gładko. Alice Ellialtioglu (TUR) otrzymała czerwoną kartkę za podciągnięcie się powyżej dozwolonego obszaru na koniec nurkowania, natomiast Enchante Gallardo (USA) musiała zostać uratowana przez zespół nurków zabezpieczających po tym, jak zabrakło jej powietrza w drodze powrotnej z głębokość 62 m (203 stopy).
 
Tymczasem zawodniczki Marianna Gillespie i Brigitte Banegas z Francji ustanowiły nowe rekordy krajowe na głębokości 63 m (207 stóp), ale zostały zdyskwalifikowane, po utracie przytomności podczas wynurzania. Sanda Delija (HRV) uniknęła dyskwalifikacji pomimo zgubienia identyfikatora w drodze powrotnej, po udanym nurkowaniu na głębokość 71 m (233 stóp). Otrzymała żółtą kartkę i jeden punkt karny, ale mimo to zdobyła złoty medal.

 

 

Pomimo serii dyskwalifikacji i przerw w zanurzeniach niektórym zawodnikom udało się ustanowić imponujące rekordy i zdobyć medale. Jennifer Wendland (DEU) i Tatiana Zemskikh (RUS) zdobyły odpowiednio srebrny i brązowy medal, nurkowaniami na głębokość 56 m (184 ft) i 58 m (190 ft). Ponadto Natalia Wilk (POL) ustanowiła nowy rekord Polski w dyscyplinie CNF, nurkując na głębokość 53 m. Przed uczestnikami mistrzostw drugi dzień zawodów, podczas których to panowie będą się zmagali w CNF.
 

Harmonogram zawodów przedstawia się następująco:
19 września – Rejestracja i oficjalny trening kobiet
20 września – Rejestracja i oficjalny trening mężczyzn
21 września – Pierwszy dzień zawodów: CNF Women
22 września – Drugi dzień zawodów: CNF Mężczyźni
23 września – Dzień 3 zawodów: CWTB Women
24 września – Dzień zawodów 4: CWTB Mężczyźni
25 września – Dzień odpoczynku/zapasowy
26 września – Dzień zawodów 5: FIM Women
27 września – Dzień zawodów 6: FIM Mężczyźni
28 września – 7. dzień zawodów: CWT Women
29 września – 8 dzień zawodów: CWT Mężczyźni
30 września – Dzień zapasowy/ceremonia zamknięcia 

 źródło: AIDA