Robot ostrożnie nawigował w kierunku górnej poręczy pokładu zatopionego włoskiego parowca Le Francesco Crispi, znajdującego się około 500 m pod powierzchnią Morza Śródziemnego.
Pierwsze głębokie nurkowanie
Tam kamera na wysięgniku robota miała swoje pierwsze zastosowanie w oglądaniu wnętrza kokpitu samolotu Beechcraft Baron F-GDPV, który znajdował się 67 m w dół (ponad 200 stóp). Ostatnie nurkowanie odbyło się na głębokości 852 m, gdzie po zatrzymaniu się na sprawdzenie pędników zespół stwierdził, że robot nie jest w stanie się wznieść.
„Po raz pierwszy robot był w stanie zejść na taką głębokość, wejść w interakcję ze środowiskiem i pozwolić ludzkiemu operatorowi poczuć to środowisko” – powiedział Khatib. „To była niesamowita podróż”.
Lipcowa ekspedycja
Nowe wyzwania
Planowane są kolejne ekspedycje w różnych lokalizacjach na całym świecie, w tym zaginione miasta zakopane w głębokich jeziorach, rafy koralowe i archeologicznie znaczące wraki na głębokościach tak daleko poza zasięgiem człowieka, że OceanOne stanowi wyjątkową okazję do zrozumienia przeszłości.
Projekt OceanOne uosabia nie tylko zaawansowane innowacje w dziedzinie haptyki, robotyki podwodnej i interakcji człowiek-robot, ale także pokazuje nowe możliwości dla nauk morskich i inżynierii podwodnej, takie jak inspekcja i naprawa łodzi i infrastruktury, w tym podpór mostów i podwodnych rurociągów.