Zespół bioinżynierów z uniwersytetu Nottingham oraz egipskiego uniwersytetu Nil, opracowali nowe rozwiązanie, które może stanowić substytut tradycyjnych toreb wykonanych z tworzyw sztucznych.
Nowo odkryte zastosowanie substancji stworzonej z muszli krewetek jest biodegradowalne, i stanowi rewelacyjną alternatywę dla polietylenu wyprodukowanego przecież z paliw kopalnych. To właśnie z polietylenu produkuje się nasze plastikowe torby na zakupy, które jak wiemy, stanowią olbrzymie zagrożenie dla środowiska naturalnego na lądzie i w wodzie.
Naukowcy rozpatrywali również stworzenie biotworzyw z roślin, ale pozyskanie ich w dużych ilościach na obszarach Afryki nie jest możliwe. Dlatego też skupiono się na innych źródłach, łatwiej dostępnych.
Celem naukowców jest stworzenie biopolimeru nanokompozytowego, który będzie tani, biodegradowalny i posiadający właściwości optymalne dla klimatu Afryki.
Nowe zastosowania Chitozanu
Naukowcy testują możliwości Chitozanu, który jest wykonany z muszli krewetek i jak dotąd znalazł szerokie zastosowanie w pakowaniu żywności i w przemyśle medycznym chociażby z racji swoich właściwości antybakteryjnych.
Wprowadzenie na rynek opakowań wykonanych z rozkładającego się polimeru mocno ograniczy emisję dwutlenku węgla i zmniejszy w ciągu 10-15 lat w znaczny sposób ilość odpadów.
źródło: University of Nottingham
Chitozan – polisacharyd będący pochodną chityny, produkowany w procesie jej chemicznej deacetylizacji.
Chityna – organiczny związek chemiczny, z którego są zbudowane szkielety zewnętrzne stawonogów. Chityna jest wytwarzana przez nabłonkowy oskórek. Substancje bardzo zbliżone do chityny występują również u ramienionogów, mszywiołów i mięczaków, a ponadto w ścianach komórkowych grzybów, wodorostów i bakterii.
Zastosowanie mikrokrystalicznego chitozan charakteryzuje się mi.n:
– zdolnością do tworzenia błon polimerowych bezpośrednio z zawiesiny
– wysoką adhezyjnością
– kontrolowaną bioaktywnością, a zwłaszcza działaniem antybakteryjnym
– biozgodnością i nietoksycznością
– dobrą mieszalnością z szeregiem substancji, w tym polimerami