Szacuje się, że dno morskie wokół Kadyksu usiane jest setkami spoczywających na nim wraków, a wartość ukrytych w ich wnętrzu skarbów, w postaci srebra i złota, może przekraczać nawet setki ton.
Powołane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Historycznego Andaluzyjskie Centrum Archeologii Podwodnej od ponad dwóch dekad systematycznie analizuje dane na temat faktycznego stanu zasobów dziedzictwa kulturowego. Zbierane przez CAS informacje zaowocowały stworzeniem katalogu zwierającego ponad 100 stanowisk z pozostałościami 2000 wraków statków.
Prowadzony rejestr dziedzictwa podwodnego zawiera informacje o zasobach od czasów protohistorii aż do nam współczesnych. Znajdujące się w nim wraki zlokalizowane w wodach morskich Andaluzji, takie jak El Águila w Almerii, Camposoto w Kadyksie, Matagrana w Huelvie czy Los Santos w Maladze, składają się na olbrzymią skarbnicę archeologiczną tego obszaru.
Stworzona podwodna mapa archeologiczna obejmuje dane na temat stanowisk zarówno na wodach kontynentalnych jak i na morskim wybrzeżu Andaluzji. Umieszczono na niej ponad 100 stanowisk archeologicznych i 128 obszarów o potencjale archeologicznym, z zapisami historycznymi sięgającymi okresu protohistorycznego.
Prowadzone przez zespół CAS badania dokumentacji historycznych dostarczyły dodatkowo informacji o około 2000 historycznych wrakach statków spoczywających na wodach Andaluzji, z których ponad 800 znajduje się w Zatoce Kadyksu.
Zebrane informacje pozwoliły na stworzenie przez Ministerstwo Kultury 42 utajnione strefy archeologiczne i umożliwiły powstanie, w ramach ustawy o dziedzictwie historycznym, 56 chronionych podwodnych stref archeologicznych. Do jednej z takich stref należy projekt badawczy Trafalgar, który dokumentuje wszystkie aspekty powiązane z bitwą pod Trafalgarem.
Z materiałów zebranych przez CAS skorzystało jak dotąd ponad 4500 specjalistów, fachowców i osób zainteresowanych podwodnym dziedzictwem archeologicznym z 12 krajów.
Źródło: Andaluzyjskie Centrum Archeologii Podwodnej