Marsylia — atrakcyjna turystycznie, wyróżniającą się na tle europy, nie tylko położeniem, klimatem i historycznym zabytkami, staje się również jednym z pierwszych miejsc w europie, gdzie pośród wakacyjnych atrakcji znajdziemy podwodną galerię sztuki.
Jeszcze do niedawna nurkowanie, w świadomości ludzi obarczone było mianem sportu ekstremalnego. Współczesne trendy bardzo zmieniły to postrzeganie, pokazując, że jest to bardzo ciekawa forma aktywnego wypoczynku. Powstające w ciągu ostatnich lat miejsca wyspecjalizowane dla tej formy rekreacji, stworzyły swoistą modę, w którą wpisują się zarówno udostępnione do nurkowania i snurkowania greckie wraki, jak i coraz większa ilość podwodnych galerii.
Udostępnianie eksponatów w plenerze jest jedną z popularnych form przyciągania turystów.
Coraz bardziej atrakcyjne stają się również miejsca ich prezentacji, jak np. te spoczywające pod wodą. Umieszczone na dnie lazurowego wybrzeża posągi, zachęcają do podziwiania sztuki w nietypowej formie, i są fantastyczną rozrywką.
Podwodna galeria sztuki
Zaledwie 100 metrów od jednej z najpopularniejszych marsylskich plaży, Les Catalans, kilka minut od miasta, mieści się podwodna wystawa. Usytuowana w lazurowych wodach przybrzeżnych seria rzeźb autorstwa: Christophe Charbonnel, Herrel, Evelyne Galinski, Mathias Souverbie, Davide Galbiati, Daniel Zanca, Michel Audiar, Benoit de Souza, Marc Petit i Thierry Trives tworzy rewelacyjną podwodną ekspozycję.
Zanurzone na głębokości 5 metrów, dostępne są zarówno dla nurków, jak i dla snurkujących amatorów wrażeń.
Prace podwodne związane z instalacją prowadzone są od zeszłego roku. Oficjalne otwarcia planowano na lato 2021. Do tego czasu na rzeźbach będą już widoczne efekty zasiedlania rafy i rozmnażania się fauny wodnej.
Spoczywające pod powierzchnią wody rzeźby wykonane zostały ze specjalnego cementu morskiego o neutralnym pH, dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska. Bogata artystycznie wystawa powstała nie tylko z myślą o rozrywce, pełni również rolę sztucznej rafy, stanowiąc siedlisko dla rodzimych gatunków życia morskiego. Ze względu na swoje położenie muzeum przeznaczone jest dla nurkujących i początkujących nurków.
Artykuł pochodzi z Magazynu 5/2021
Marseille/ fot.: Tourisme Marseille