Zespół archeologów i naukowców dokonał niezwykłych odkryć podczas podwodnych ekspedycji u wybrzeży greckiej wyspy Kasos.
Wieloletnie badania, zakończone w październiku ubiegłego roku, ujawniły m.in. pozostałości starożytnych statków transportujących towary z Hiszpanii, Włoch, Afryki oraz wybrzeży Azji Mniejszej.
Znaleziska te obejmowały szeroki zakres czasu, od prehistorycznego (3000 p.n.e.) poprzez klasyczny, hellenistyczny, rzymski, aż po średniowiecze i okres osmański. Międzynarodowy zespół, składający się z ekspertów, w tym archeologów podwodnych, historyków, architektów, geodetów, konserwatorów, biologów, rzemieślników, i innych specjalistów, korzystał z nowoczesnych metod badawczych do rejestrowania i dokumentowania znalezisk.
Podwodne badania, prowadzone na głębokości od 20 do 47 metrów, przyniosły unikalne znaleziska, m.in. hiszpańską amforę (Dressel 20) z pieczęcią na uchwycie, ceramikę terra sigillata, kamienną kotwicę oraz inne artefakty archeologiczne.
Odkryto również wrak statku, datowany na okres II wojny światowej, o długości około 25-30 metrów, złożonego z drewnianych i metalowych elementów.
Znaleziska zostały dokładnie udokumentowane, powstały także cyfrowe odpowiedniki wraków i artefaktów. Podczas badań po raz pierwszy przeprowadzono mapowanie i batymetrię rafy Kasos-Karpathos i obszaru Karpatholimnion za pomocą sonaru bocznego.
Na bazie prowadzonych badań powstał film dokumentalny zatytułowany „Nurkowanie w historii Morza Egejskiego”. Dokument będzie prezentowany na międzynarodowych festiwalach filmowych, takich jak The Archaeology Channel International Film Festival w Ameryce i Firenze Archeofilm Festival w Europie.
Pełne opracowanie badań, opatrzone oryginalnymi uzupełnieniami historyków, archeologów, konserwatorów i innych ekspertów, ukaże się w międzynarodowym tomie pod koniec 2024 roku, wydanym przez National Research Foundation.
Kolejne badania podwodne mają rozpocząć się w czerwcu 2024 roku na wodach otaczających wyspę Karpathos.
Źródło: Greckie Ministerstwo Kultury