Wymiana informacji pod powierzchnią wody pomiędzy nurkami sprowadza się gównie do sygnałów ręcznych czy też notatek na tabliczkach. Nie jest to najwygodniejsza forma komunikacji, ale od czasów króla Ćwieczka pozwala na wymianę najważniejszych wiadomości, i to z całkiem niezłym skutkiem.
Podwodny komunikator AquaApp
Interfejs w podwodnej komunikacji
Aplikacja pozwala na współdzielenie sieci podwodnej, analogicznie jak w sieci Wi-Fi, umożliwiając interakcje z 60 nurkami jednocześnie, w jednym miejscu.
Zespół naukowców przetestował rzeczywistą użyteczność systemu AquaApp w pół tuzinie lokalizacji oferujących różne warunki wodne i poziomy aktywności, na spokojnej wodzie, w popularnym parku na nabrzeżu z silnymi prądami, obok doku rybackiego na ruchliwym jeziorze, czy w zatoce z silnymi falami. W serii pomiarów ocenili wydajność aplikacji na dystansie do 113 metrów i głębokości do 12 metrów.
Komunikatory umożliwiły transmisję wiadomości w odległości do 30 m, natomiast sygnał SOS został odebrany z około 100 m. Stan zużycia baterii podczas ciągłego działania aplikacji pod wodą, przy maksymalnej głośności z włączonymi ekranami, zmniejszył poziom naładowania o 32% w ciągu czterech godzin.
Otwarty kod źródłowy AquaApp jest dostępny na stronie internetowej projektu .
Badania zaprezentowano na konferencji teleinformatycznej SIGCOMM 2022