Zaprojektowany przez słynnego rzeźbiarza Jasona deCaires Taylora podwodny park znajdujący się u wybrzeży Grenady, po 15 latach od powstania przechodzi renowację.
Uznawany obecnie za jeden z 25 cudów świata, przepięknie położony podwodny park rzeźb, znajduje się w morskim obszarze chronionym Molinere Beausejour.
Na przestrzeni 800 metrów kwadratowych, pomiędzy naturalnymi formacjami skalnymi i wąwozami, wkomponowano 82 posągi naturalnej wielkości. Instalacja jest nie tylko przepięknym uzupełnieniem krajobrazu dla osób nurkujących czy snoorkująch. Naturalnej wielkości rzeźby pełnią ważną funkcję, stanowiąc bazę do rozwoju życia morskiego.
W 2004 roku zatoka Molinrre ucierpiała w wyniku huraganu Ivan
Chcąc zminimalizować szkody wywołane sztormem, na niewielkiej głębokości umieszczono szereg sztucznych struktur. Wykonane z cementu o naturalnym pH stworzyły platformę, która umożliwiła rozwój polipom koralowym. Na przestrzeni ostatnich 15 lat park został wchłonięty przez oszałamiający wachlarz różnorodnego życia morskiego i zapewnił powierzchnię dla wzrostu koralowców, co miało wpływ na wygląd i strukturę instalacji, z tego też powodu rozpoczęto oczyszczanie i naprawę niektórych rzeźb.
Rosnąca popularność podwodnej instalacji przyczyniła się do powstania morskiego obszaru chronionego
Od powstania podwodny park cieszył się olbrzymią popularnością pośród nurków i osób snoorkujących. Możliwość dotarcia do instalacji łodziami ze szklanym dnem, odpływającymi ze stolicy St. Georges i Grand Anse, które znajdują się w niewielkiej odległości, doskonałe uzupełnienia i poszerzyła grono zwiedzających pośród nienurkujących turystów. Rosnąca stale ilość osób zainteresowanych obejrzeniem instalacji, miała bardzo duży wpływ na ustanowienie tego obszaru morskim obszarem chronionym. To właśnie dzięki opłatom za wstęp do parku finansowani są m.in. strażnicy parku, którzy czuwają nad bezpieczeństwem, i zajmują się zarządzaniem limitami turystycznymi i połowowymi.
Vicissitudes należy do najbardziej znanych rzeźb w parku
Krąg 28 figur został odlany na wzór lokalnych społeczności grenadyjskich dzieci, trzymających się za ręce.
Innym, rozpoznawalnym posagiem jest „Lost Correspondent”, mężczyzna pracujący ma maszynie do pisania umieszczonej na biurku, na którym znajdują się również historyczne wycinkami z gazet, z lat 70. XX wieku, z których część przedstawia historie z okresu przed rewolucją Grenady.
Chętni do zwiedzania parku mogą skorzystać z ofert kilku lokalnych firm nurkowych
W ramach oferty oferowane są m.in… dwugodzinne wycieczki do parku i pobliskich raf z ABC w cenie 45 dolarów lub czterogodzinną w cenie 60 dolarów.
Dla nurków wody Grenady skrywają oprócz podwodnego parku ponad 30 miejsc do nurkowania, w tym Bianca C, największy wrak statku na Karaibach.
Źródło: Grenada Tourism Authority, fot.: Jason deCaires Taylor,