W środę, 22 maja 2024 roku, w Sądzie Okręgowym w Klagenfurcie (Karyntia) otwarto postępowanie upadłościowe przeciwko firmie Scubajet. Firma, znana z produkcji i sprzedaży silników oraz układów napędowych do sportów wodnych, w tym skuterów, zmaga się z długami wynoszącymi 4,2 mln euro.
Scubajet, startup z Karyntii, zdobył uznanie m.in. dzięki innowacyjnemu przenośnemu napędowi elektrycznemu do sprzętu do uprawiania sportów wodnych. Firma zyskała nawet zamówienie na drugą część hollywoodzkiego hitu „Avatar”. Mimo tych sukcesów ogłoszono upadłość.
Plan Restrukturyzacji
Scubajet nie zamierza się jednak poddawać. Firma planuje przedstawienie planu restrukturyzacji i poszukuje inwestora, który pomoże w zmniejszeniu zadłużenia i przeprowadzeniu pożądanej zmian.
Struktura Własnościowa
Armin Kundigraber, dyrektor zarządzający Scubajet, posiada 30 procent udziałów w spółce. Dalsze 28,8 procent należy do prywatnej fundacji rodziny Hansa Petera-Haselsteinera ZMH GmbH, w której zarządzie zasiada były kanclerz Austrii Alfred Gusenbauer.
Zdaniem Stowarzyszenia Ochrony Kredytów, w ramach postępowania upadłościowego należy wprowadzić plan restrukturyzacji i zmniejszyć zadłużenie spółki przy pomocy inwestora. Potwierdzenie niewypłacalności Scubajet to trudny moment dla firmy, która miała ambitne plany rozwoju i innowacji w dziedzinie sportów wodnych.
źródło: ksv.at