Koncentracja ceramiki odkrytej w skalistym wykopie na południowym wybrzeżu półwyspu Akrotirii, okazała się w rzeczywistości wrakiem statku.
Przeprowadzenie ponownych badań potwierdziło, że to pozostałości wraku statku z końca VI lub VII wieku naszej ery. Policzenie ramion i obręczy amfor, które ustalono na około 800 rozrzuconych na powierzchni około 130 000 m2, granitowa kolumna z Asuanu, umożliwiło odzwierciedlenie wielkości statku, który zdaniem archeologów było duży, jak na jednostkę z tego okresu.
Zespół archeologów podwodnych, nurków, geodetów, fotografów i archeologów lądowych, głównie z Cypru i Wielkiej Brytanii, eksplorują starożytny falochron i otaczające go dno morskie w zatoce. Badania są częścią projektu „Ancient Akrotirii”, trwającego od 2015 r. na półwyspie, prowadzonego m.in. przez Uniwersytet Leicester.
Prowadzone prace w 2018 r. pozwoliły na udokumentowanie pozostałości starożytnego falochronu zlokalizowanego koło 1-4 m pod powierzchnią wody. Tegoroczne poszukiwania skoncentrowane zostały na zatoce, a w szczególności na obszarze na wschód od falochronu, w którym w poprzednim sezonie odkryto dużą ilość ceramiki.
info.: informacja prasowa Departament Starożytności Cypru