Powstaje Narodowe Muzeum Dziedzictwa Morskiego w Indiach łączące badania archeologów morskich z Narodowego Instytutu Oceanografii i Narodowego Instytutu technologi Oceanu.
Położone w Lothal, w jednym z najstarszych portów w Indiach z epoki brązu, będzie pełniło także rolę ośrodka badawczego archeologii podwodnej zajmującego się rekonstrukcją historii morskiej, archeologii budowy łodzi i handlu.
Wody Oceanu Indyjskiego mają bogatą historię morską. Badania dokumentów historycznych dotyczących Zatoki Perskiej i Azji Południowo- Wschodniej pokazują, że indyjscy podróżnicy morscy zapuszczali się na zachodnie i wschodnie morza oceanu już około 4000 lat temu.
W ramach wspierana nowo powstającego muzeum, Portugalskie Muzeum Dziedzictwa Morskiego przekazało informacje dotyczące zapisów historycznych z lat 1497–1612, o 806 statkach wypływających z Lizbony do Indii. Spośród nich aż 20 osiadło na mieliźnie, 66 zostało rozbitych, sześć spłonęło na wodach indyjskich.
Udokumentowane informacje zawierały także dane dotyczące portugalskich żaglowców, do których należał m.in.S. Cristovam, zaginiony podczas burzy 17 sierpnia 1594 r., Nau Santo Andre, który wywrócił się u wybrzeży Goa w maju 1608 r., Nossa Sra Dos i Remedios zatopione przez burzę 28 stycznia 1616 roku, i 12 kolejnych zaginionych w drodze do Kalkuty z Goa, zgłoszonych jako zatopione w pobliżu zatoki Aguada, w 1648 roku.
Badania wraków statków pozwolą także na uzupełnianie braków w morskiej historii Indii i powiązań handlowych z innymi krajami. Zdaniem naukowców, niektóre z nich mają ogromne znaczenie historyczne, jak choćby Dart Mouth, brytyjski galeon, który wraz ze skarbem królewskim na pokładzie zatonął w Masulipatnam w 1719 r.
Według UNESCO około trzech milionów nieodkrytych wraków statków leży na dnie oceanu. W latach 1824–1962 ponad 12 000 żaglowców i okrętów wojennych zaginęło na morzach. Wiele z nich uległo zniszczeniu na indyjskich wodach przybrzeżnych.
Wraki na indyjskich wodach fot.: CSIR-NIO
źródło: Narodowy Instytut Oceanografii